Bezpříznakový jedinec může mít závažné postižení plic, říká profesor Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2020

Nový typ koronaviru Sars-CoV-2 není podle některých odborníků lehká chřipka, jak si někteří myslí. Zákeřná infekce totiž může poškozovat orgány, a to i v případě, že jde o klinicky mírný průběh onemocnění. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že vir může potrápit organismus člověka, který byl prakticky bezpříznakový.

Podle Prymuly není zcela dobré nákazu a šíření viru podceňovat. I když na území Česka má většina nakažených mírný průběh onemocnění, koronavirus může poškodit některé orgány, kdy celkový stav nakaženého může vést až k multiorgánovému selhání.

"Poškození orgánů z hlediska dlouhodobého následku stále vyvolává určitou polemiku. Ukazuje se ale, že i zcela bezpříznakový jedinec může mít např. závažné postižení plic, které zachytí různé zobrazovací metody, on sám to pocitově nemusí nijak vnímat. Podobně může docházet k mikroskopickému poškození drobných cév (kapilár) i u jiných orgánů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, který i ve světě patří za uznávaného odborníka.

"Vir riziko představuje, protože řada pitevních nálezů ukazuje, že i u lidí, kteří neměli dramatický klinický průběh nemoci, došlo k některým poškozením orgánů. Z toho vyplývá, že tento vir není dobré podceňovat," dodal odborník se slovy, že lidé by rozhodně neměli onemocnění podceňovat.

Zdravotnictví se připravuje na to, že v dalších dnech dál poroste počet hospitalizovaných, největší nápor by měl přijít zřejmě příští týden. I proto odborníci z Ústavu zdravotnických informací budou na základě modelů dalšího vývoje epidemie doporučovat ministrovi zdravotnictví zachovat současná omezení ještě dva až tři týdny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.