Blaničtí rytíři jako zachránci české země jsou minulost a zbytečnost. Teď se hlásí Danuše Nerudová 

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Čím hůře se Čechům daří, tím větší bizarnosti se dějí na politické scéně. Do pomyslné soutěže o zlatou medaili politických výstřelků se opět přihlásila neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, která se s příznačnou skromností vidí na premiérském křesle. Pokud ji tedy vlast, kterou »ovinuly mraky«, zavolá. Zkušený europoslanec Jan Zahradil z ODS pro ŽivotvČesku.cz poznamenal, že Nerudová nemá jasno v tom, kým chce být.

Danuše Nerudová, bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity, lapá po zajímavých funkcích, jako ptáček ďobe zobáčkem zrní. A nebojí se dávat na odiv své »peří«. Už při prezidentské kandidatuře nešetřila superlativy - na svou vlastní adresu. "Jsem žena, navíc mladá, k tomu i pohledná. To je největší handicap, který mám," prohlásila sebevědomě v rozhovoru pro CNN Prima News

Nu, prezidentské ambice naplněny nebyly, Nerudová vypadla v prvním kole přímé volby, když získala 13,92 procenta hlasů. Ale nevadí, bývalá rektorka nezůstala se založenýma rukama. A hle, je tu nový plán, jak se dostat na »politický Olymp«. Květnové volby do Evropského parlamentu bude Nerudová absolvovat v čele kandidátky hnutí STAN vedeného Vítem Rakušanem.

"A není to málo, Antone Pavloviči?" chce se citovat z cimrmanovské klasiky. Zřejmě je, protože Nerudová by mohla zamířit i na pozici eurokomisařky. Tedy přímo do středu tak mocně bijícího srdce bruselské eurobyrokracie. Už před časem o tom informoval server Neovlivní.cz. Ale i to možná bude nakonec málo. Sama Nerudová, jak už bylo řečeno v úvodu, ani příliš neskrývá tužbu usednout ve Strakově akademii, v čele vlády. 

Pokud by padla vláda Petra Fialy a prezident Petr Pavel by Nerudovou zavolal ku pomoci, bývalá rektorka by neváhala. "Pak bych samozřejmě vládu sestavit šla. To jsou okolnosti, které mohou nastat," řekla Nerudová v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Je to svým způsobem pikantní, protože takový scénář by znamenal konec Petra Fialy a jeho snů o restartu České republiky. Lze nyní jen spekulovat, zda Nerudová neprozradila o plánech snovaných zákulisními »politickými pavouky« více, než měla. 

V každém případě míří neúspěšná prezidentská kandidátka vysoko. Podle europoslance Jana Zahradila by si ovšem měla ujasnit, kam přesně chce usednout. "Paní Nerudová asi nemá jasno, jestli chce být prezidentkou, premiérkou, poslankyní Evropského parlamentu nebo eurokomisařkou. To první jaksi nevyšlo. Uvidíme, co řeknou voliči na ty další varianty. Nicméně sebevědomí má obdivuhodné. Možná trochu hypertrofované," poznamenal Zahradil pro ŽivotvČesku.cz.

K dámě se sluší být uctivým, a proto nepatří Danuši Nerudové laciný a účelový posměch. Něco jiného ale je, když se politik sám kvůli neohraničenému sebevědomí dostává do situací, které mírně řečeno vyvolávají rozpaky. Tu pak si možno vzpomenout na princeznu Babetu z televizní pohádky »Co takhle svatba, princi?« a popěvek "Ta, která udělá hačí. A k vladaření jí stačí, když se načančá…". Nebo na už zbytečné blanické rytíře, které v hodině temné hravě nahradí ambiciózní politička.

Co platí na sto procent, politika by neměla být v prvé řadě přehlídkou krásy, luxusních oděvů a zvučných frází. Mimořádně úspěšné političky, které ohromily svět svými schopnostmi a řešením krizových, mezních situací, jmenujme izraelskou premiérku Goldu Meierovou a britskou premiérku Margaret Thatcherovou, byly osobnostmi pro své zásady, touhu naplňovat politický program a též - pro lásku k vlasti. A to není málo, Antone Pavloviči! 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.