Blíží se konec zimního času. Odborník popsal, jaké potíže může způsobit ztráta hodiny spánku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Letní a zimní čas zůstávají nadále hodně diskutovaným tématem. Někteří lidé mají s hodinovým posunem problém a mají s ním spojené nepříjemné zdravotní projevy a psychickou nepohodu. V noci na neděli 28. března dojde ke změně zimního času na letní a ručička ukazující čas se ve 2:00 ráno posune vpřed na 3:00 a noc se ukrátí o celou hodinu. "Člověk se dokáže poměrně rychle aklimatizovat, zhruba do týdne," uvedl renomovaný psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Prodloužení denního světla mělo mít vliv na pracovní výkonnost lidí a být opatřením, které bude znatelné také na úsporách elektrické energie. V posledních letech je ale střídání obou časů – letního se zimním, tématem debat odborníků z mnoha sfér, především té lékařské. Hodinový posun může podle některých z nich působit na zdravotní stav člověka a jeho psychiku. Hodně však záleží na typu člověk a na tom, jestli je ranní ptáče, nebo noční sova.

"Ve chvíli, kdy se mění čas, náš organismus je už na ten čas dávno nastavený. Náš mozek má v sobě jednu takovou »součástku« zvanou hypotalamus, který funguje jako fotobuňka – vnímá, když je málo světla, stejně tako jako když světla přibývá. Spíš jde jen o to, že tou změnou tzv. letního času nebo zimního času se mají lidé jaksi na zapískání chovat jinak. Najednou o hodinu dříve vstávat nebo jít do práce," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se člověk dokáže poměrně rychle aklimatizovat na změnu.

"Trvá to většinou zhruba nanejvýš týden. Někteří citlivější jedinci mají rozhozený spánek nebo pociťují bolesti hlavy. Osobně neupřednostňuji ani jeden z časů. Je jedno, jestli si zvykneme na letní, nebo naopak na zimní. Ten letní má výhodu, že máme jakoby delší den. Pro mě je nejdůležitější, aby ten čas, ve kterém žijeme a musíme v něm vytvářet nějaké hodnoty, byl stabilizovaný. A ne, aby se každého půlroku měnil," dodal uznávaný psychiatr a člen Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP) Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Většina evropských zemí přechází na letní čas, ale existují i výjimky. Mezi ně patří Rusko, Bělorusko, vulkanický ostrov Jan Mayen na rozhraní Norského a Grónského moře, části Grónska nebo Špicberky neboli medvědí ostrovy, které jsou pod správou Norska.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.