Blíží se konec zimního času. Odborník popsal, jaké potíže může způsobit ztráta hodiny spánku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Letní a zimní čas zůstávají nadále hodně diskutovaným tématem. Někteří lidé mají s hodinovým posunem problém a mají s ním spojené nepříjemné zdravotní projevy a psychickou nepohodu. V noci na neděli 28. března dojde ke změně zimního času na letní a ručička ukazující čas se ve 2:00 ráno posune vpřed na 3:00 a noc se ukrátí o celou hodinu. "Člověk se dokáže poměrně rychle aklimatizovat, zhruba do týdne," uvedl renomovaný psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Prodloužení denního světla mělo mít vliv na pracovní výkonnost lidí a být opatřením, které bude znatelné také na úsporách elektrické energie. V posledních letech je ale střídání obou časů – letního se zimním, tématem debat odborníků z mnoha sfér, především té lékařské. Hodinový posun může podle některých z nich působit na zdravotní stav člověka a jeho psychiku. Hodně však záleží na typu člověk a na tom, jestli je ranní ptáče, nebo noční sova.

"Ve chvíli, kdy se mění čas, náš organismus je už na ten čas dávno nastavený. Náš mozek má v sobě jednu takovou »součástku« zvanou hypotalamus, který funguje jako fotobuňka – vnímá, když je málo světla, stejně tako jako když světla přibývá. Spíš jde jen o to, že tou změnou tzv. letního času nebo zimního času se mají lidé jaksi na zapískání chovat jinak. Najednou o hodinu dříve vstávat nebo jít do práce," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se člověk dokáže poměrně rychle aklimatizovat na změnu.

"Trvá to většinou zhruba nanejvýš týden. Někteří citlivější jedinci mají rozhozený spánek nebo pociťují bolesti hlavy. Osobně neupřednostňuji ani jeden z časů. Je jedno, jestli si zvykneme na letní, nebo naopak na zimní. Ten letní má výhodu, že máme jakoby delší den. Pro mě je nejdůležitější, aby ten čas, ve kterém žijeme a musíme v něm vytvářet nějaké hodnoty, byl stabilizovaný. A ne, aby se každého půlroku měnil," dodal uznávaný psychiatr a člen Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP) Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

V České republice začal druhý týden zpřísněných restrikcí, které mimo jiné omezují cestování mezi okresy. Vláda chce snížit mobilitu občanů, proto platí zákaz cestování do jiného okresu, pokud k tomu nemáte důvody, se kterými zákon počítá. Právnička popsala, jak v tomto režimu probíhá předávání dětí mezi rozvedenými rodiči. "Péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz advokátka Daniela Kovářová.

Většina evropských zemí přechází na letní čas, ale existují i výjimky. Mezi ně patří Rusko, Bělorusko, vulkanický ostrov Jan Mayen na rozhraní Norského a Grónského moře, části Grónska nebo Špicberky neboli medvědí ostrovy, které jsou pod správou Norska.

Prožitek klinické smrti je něčím, co člověka do jisté míry ovlivní. Pro herečku, zpěvačku ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu