Blíží se začátek školního roku. Rodiče prvňáčků to bude stresovat asi víc, říká psychiatr

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Konec prázdnin je už za dveřmi a děti se po dvou měsících odpočinku znovu vrátí do škol. Vzhledem k opatřením, která byla během minulého školního roku v platnosti, může být počátek září pro mnohé rodiče i děti stresující. Více času totiž žáci a studenti strávili za počítačem při distanční výuce než ve třídách a nyní doufají, že se situace nebude opakovat. "Ideální je, když rodiče dokáží připravit děti na to, že se budou muset učit a zase nastane nějaký řád. Pak se uvidí, zda nastane předchozí normálnost, nebo zase dojde k výjimečným stavům," řekl k návratu do škol pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (73).

Ohledně situace na začátku nového školního roku existuje stále řada otazníků. Zatím je jasné, že od prvního září bude probíhat antigenní testování dětí ve třech vlnách, které je nutnou součástí zamezení případného šíření onemocnění covid-19 v kolektivu. Odborníci se obávají, že návraty do kolektivů jak ve školách, tak v zaměstnání plus sychravé podzimní počasí mohou epidemickou situaci neblaze ovlivnit. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci.

Nárůstu počtu nových případů se obávají i rodiče a některé děti. Podle psychiatra je ale vhodné k přicházejícímu školnímu roku přistupovat tak, jako dosud k těm ostatním. Je třeba vysvětlit dětem, že znovu nastane určitý režim a nemyslet si, že lze jakkoliv zabránit případným restrikcím. Pod největším tlakem jsou podle něj rodiče dětí, které školní docházku teprve započnou.

"Rodiče prvňáčků to asi bude stresovat víc. Děti návrat do školy svým způsobem vnímají jako dobrodružství. Podle našich zkušeností se po prázdninách sice netěší na školu, ale na kamarády ano. V těch třídách vznikají všelijaké vztahy a děti se těší na to, že spolužáky uvidí. Je jasné, že se to může vyvíjet ne zrovna tak, jak bychom si představovali. Tomu asi nezabráníme. Uvidíme, jak to bude vypadat a podle toho se pak bude rozvíjet i chování a prožívání těch dětí," řekl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.

Úzkostliví rodiče by si měli především na počátku nového školního roku dát pozor na to, aby své obavy nepřenášeli na děti. Ty totiž mívají tendence je přebírat, což by jim po psychické ani studijní stránce nepomohlo. "Rodiče si s tím většinou hlavu nedělají, celkem normálně přesunou odpovědnost na děti. Pouze úzkostnější typy děti senzibilizují na potíže, které by mohly nastat, čímž dětem moc nepomáhají. Ty totiž ještě pevnou představu nemají, rodiče jsou pro ně určitá autorita a ony přebírají jejich chování a třeba i momentální nálady či představy," sdělil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psychiatr.

Podle psychiatra by rodiče měli děti připravit na příchod školního roku, ke kterému se váže i jistá disciplína a epidemickou situaci a případný nástup na distanční výuku řešit až za situace, kdy na ni skutečně dojde. "Ideální je, když rodiče dokáží připravit děti na to, že se budou muset učit a nastane nějaký řád. Pak se uvidí, zda vše půjde normálně nebo zase dojde k výjimečným stavům a omezením. To bohužel nikdo předem neví," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.