Británie v krizi: Vědci požadují po premiéru Johnsonovi drastická opatření

Premiér Boris Johnson
Premiér Boris Johnson
Foto: Showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2020

Británie se nachází v těžké situaci. Kvůli nákaze covid-19, která je příčinou vysokého počtu nakažených v zemi a neustále sílí, na premiéra Borise Johnsona (56) doléhají tlaky ze všech stran. Přesto, že se mu zatím podařilo obhájit jednání v krizové situaci, jeho názory vyvolaly bouřlivou diskuzi.

Na pravidelném středečním zasedání Sněmovny ve svém projevu Boris Johnson zdůraznil, jak je důležité přijmout současná opatření a dodržovat je. Vládní řešení tzv. »lockdownu«, konkrétně omezení pohybu mezi 22. hodinou a 6. hodinou ranní, považuje za správné. Podle něj může vést ke snížení počtu nakažených, kterých za jediný den přibylo 14 542 v celém Spojeném království. Varovná jsou pak také čísla představující lidi, kteří končí s covidem-19 v nemocnici.

Zastupitelé čtyř měst – Liverpoolu, Manchesteru, Newcastlu a Leedsu, se obrátili na britského premiéra s prosbou o to, aby nadále nezpřísňoval restrikce. Obávají se, že by to pro restaurace a jiná stravovací zařízení mohlo být likvidační. Ministr zdravotnictví Matthew Hancock (42) se vyjádřil k situaci a zhodnotil, že počet lidí hospitalizovaných s koronavirem opravdu velmi prudce vzrostl a vláda tak čelí vážnému problému, který musí urgentně řešit. Stejně nebezpečně se totiž vyvíjí situace ve Skotsku. Předsedkyně Skotské národní strany a právnička Nicola Sturgeon (50) má představit aktuální plán řešení v souvislosti s místní dopravou a oblastí pohostinství.

Oficiální údaje ukazují, že počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem za jediný den vzrostl o 25 procent, což je alarmující. John Edmunds, známý britský epidemiolog, nepovažuje dosavadní opatření za dostatečně účinná a podle něj by se měla místní omezení provést celostátně, aby měla smysl a vedla k zamezení masivního šíření nákazy, jak uvedl DailyMail.

Odborníci z vědecké sféry pak veřejně apelovali na to, aby se zavedla nyní už podle nich nezbytná »drastická« a zásadní opatření, která by dokázala zamezit tak obrovskému šíření covid-19 a uvolnila stavy nemocnic tak, aby nebyly přeplněné nemocnými, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci. Profesor Calum Semple, virolog a imunolog, vyzval k dvoutýdenním tvrdým opatřením, které mohou pomoci zbrzdit krizovou situaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.