Budeme bojovat dál, vzkázal Miloš Zeman pákistánskému právníkovi, který zastupuje Glena Kamaru

Prezident ČR Miloš Zeman
Prezident ČR Miloš Zeman
Foto: Nextfoto.cz

Fotbalové události přerostly v celospolečenskou kauzu, do které se intenzivně zapojil Hrad. Prezident Miloš Zeman (76) se zastal slávistického hráče Ondřeje Kúdely (34), kterého UEFA považuje za rasistu. Právník, který zastupuje Glena Kamaru (25), kterého údajně Kúdela nazval »opicí«, vyzval prezidenta ČR k omluvě. Miloš Zeman to rázně odmítl. "Důvod k omluvě neexistuje. Proti nespravedlnosti je nutné intenzivně bojovat," uvedl Hrad pro ŽivotvČesku.cz s tím, že prezident se omlouvat nebude.

Český fotbal a hráč »sešívaných« Ondřej Kúdela zažívají boj na několika frontách. Do celé události se aktivně vložil také prezident České republiky. Celá anabáze, která momentálně nevrhá dobré světlo na Českou republiku, se začala odvíjet 18. března, kdy v Glasgow hrála Slavia Praha odvetu Evropské ligy proti týmu Rangers.

Slavia mířila za postupem, hráči Rangers byli frustrovaní a dopustili se řady brutálních faulů. Obránce Ondřej Kúdela na konci zápasu neudržel nervy na uzdě, přistoupil ke Glenu Kamarovi a něco mu pošeptal do ucha. Glen Kamara tvrdí, že šlo o rasistickou urážku. Český hráč to popírá. Slavia Praha také uvedla, že Ondřej Kúdela byl po utkání zbit v útrobách stadionu.

Fanoušci na Britských ostrovech i fandové v Česku čekali, jak se k celé záležitosti postaví disciplinární komise UEFA. Ta Kamarovi zastavila činnost na tři utkání ze napadení. Ondřej Kúdela za rasismus dostal stopku na deset soutěžních utkání. To byla fáze, kdy celou věc aktivně řešili fanoušci obou klubů.

Jenže do celé věci se vložil hradní kancléř Vratislav Mynář (53), který patří k fanouškům týmu z Vršovic. Vratislav Mynář zaslal velmi ostrý dopis organizaci UEFA a uvedl, že s jeho postupem souhlasí prezident České republiky Miloš Zeman.

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) se zcela ztotožňuje s ostrým dopisem, který organizaci UEFA zaslal hradní kancléř Vratislav Mynář (53), který protestuje proti tomu, jakým způsobem byl za údajné rasistické chování potrestán hráč Ondřej Kúdela (34). Mynářův dopis vybočuje z běžných zvyklostí. Redakce ŽivotvČesku.cz proto kontaktovala Hrad, zda prezident skutečně takto ostře proti vedení evropského fotbalu vystoupil. "Prezident se s dopisem ztotožňuje," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Vratislav Mynář mimo jiné organizaci UEFA vzkázal, že Češi se před vedením evropského fotbalu nebudou hrbit a nebudou se bát. "Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí," napsal Vratislav Mynář. "Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit," napsal hradní kancléř a Miloš Zeman ho podpořil.

Na tato slova zareagoval právník pákistánského původu Aamer Anwar, který Glena Kamaru zastupuje. "Hysterický dopis ze sídla českého prezidenta tvrdí, že symbolický desetizápasový trest pro Kúdelu za rasismus proti Glenu Kamarovi padl, aby naplnil zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů. Český prezident by se měl za tato slova okamžitě omluvit," vyzval právník českého prezidenta.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, zda prezident Miloš Zeman právníka Anwara poslechne a bude se omlouvat. "Neexistuje jediný důvod k omluvě. Naopak je nutno intenzivněji bojovat s nespravedlností, která se v současném světě šíří," uvedl Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího pro ŽivotvČesku.cz.

Kauza Ondřeje Kúdely nekončí. Spolu se svým právníkem požádali organizaci UEFA, aby jim zaslala odůvodnění verdiktu. Až odůvodnění obdrží, přijde na řadu odvolání. Celý případ by mohl skončit u Mezinárodní sportovní arbitráže.

Sparta Praha nedokázala odvěkého rivala porazit ve 14 utkání po sobě. Letos má tým z Letné...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.