Budoucnost důchodců v roce 2022: Zvýšení o 800 korun asi nebude jediné. Důchody se mohou navýšit skoro o 1 500 korun

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2022

V následujícím roce 2022 dojde na zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace, důvodem je mimo jiné rostoucí inflace. Ale lednové »přilepšení« nebude pravděpodobně jediné, protože podle slov ekonoma Lukáš Kovandy (41) by mělo dojít v létě k dalšímu navýšení. "Nyní hovoříme o nějakých 800 korunách, asi v červenci by to mělo být zhruba 700 korun v průměru, což už činí 1500 korun. Je to už poměrně znatelná suma," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle oficiálních statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) činil průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku 14 179 korun. V září 2021 už se průměrný starobní důchod navýšil na 15 411 korun a pro leden nového roku 2022 schválila předchozí vláda expremiéra Andreje Babiše (67) další navýšení nad rámec zákonné valorizace.

"Důchod se zvedne zhruba o 800 korun, přičemž 500 korun tvoří valorizovaná složka a 300 korun pak mimořádné navýšení nad rámec valorizace. Pochopitelně kvůli inflaci navýšení stačit nebude ani ekonomicky aktivním lidem, inflace poroste rychleji než mzdy. Tudíž dojde velmi pravděpodobně nejspíše v červenci k další mimořádné valorizaci, která je spuštěna tehdy, když inflace překročí určitý stupeň. A v letošním roce, respektive v měsících rozhodujících pro posouzení, zda spustit, nebude nespustit mimořádnou valorizaci, to bude splněno. Velmi pravděpodobně dojde k dvojímu navýšení důchodů skrze valorizaci, nyní v lednu a pak nejspíše v červenci. Inflace může být v roce 2022 nejvýraznější dokonce od devadesátých let," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je třeba brát v potaz, že vše je uváděno v průměrných číslech.

Před dvěma lety stát vydal na důchody 459 308 361 korun, přičemž 382 222 948 korun bylo vyplaceno na starobní důchody. Loni výdaje na důchody vzrostly na 507 630 947 korun, starobním důchodcům v Česku stát vyplatil celkem 411 284 618 korun, jak uvádí data ČSSZ. Podle Kovandy by se však lidé neměli nechat zmást právě průměry, protože některé důchodcovské domácnosti současnou inflační situaci zvládnou velmi dobře.

"Mají například vyšší důchody, úspory z minulosti nebo pronajímají nemovitost, kterou mají z doby svého ekonomicky aktivního působení. Jiné domácnosti s důchodci, které mají podprůměrný důchod, na tom mohou být naopak velmi zle. Z toho vyplývá, že někteří důchodci nepotřebují ani tu lednovou valorizaci, některým nebude stačit ani lednová a červencová dohromady. Hodně to závisí i na tom, jaké měli důchodci třeba dodavatele energií, protože největším hybatelem růstu cen bude v příštím roce právě vývoj cen energií. Jestliže mají fixované ceny z dob, kdy byly energie ještě poměrně levné, nebude to pro ně znamenat takovou zátěž. Pokud ne a jejich dodavatel navíc letos ještě kupříkladu zkrachoval, ceny energií jim narostly o stovky procent, v takovém případě logicky nebude stačit ani to dvojí valorizační navyšování," vysvětlil renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Cílem dvojího navýšení je především zmírnění dopadů rostoucí inflace, která může podle predikcí ekonomů v následujícím roce přesáhnout sedmiprocentní hranici. Meziroční celková inflace se dle údajů České národní banky (ČNB) v prosinci dostala na 5,6 procent.

"Ale v průměru je to dvojí navýšení něco, co má zmírnit dopad na domácnosti důchodců a určitě se tak stane. Nyní hovoříme o nějakých 800 korunách, v červenci by to mělo být zhruba 700 korun v průměru, což už činí 1500 korun. Dá se říci, že je to poměrně znatelná suma průměrného měsíčního navyšování, ale některým důchodcům to poroste více, některým méně," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz


Navýšení důchodů 2022

● Pevná část důchodu bude navýšena o 350 Kč na 3.900 Kč.
● Procentní část bude navýšena o 1,3 %.
● Procentní část bude dále navýšena (mimo standardní valorizaci) o dalších 300 Kč.
● Důchod bude navýšen již od 1. 1. 2022 (ne tedy od první lednové splátky, jako dosud).

Během roku 2022 se očekává i mimořádné zvýšení důchodů mimo pravidelný lednový termín. K tomu dojde, pokud bude inflace počítaná od července 2021 minimálně 5 %.

Zároveň je odsouhlasen s platností od ledna 2023 příspěvek 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Příspěvek má dostat ten, kdo nejvíce o dané dítě pečoval. Příspěvek se bude připočítávat k procentní výměře důchodu a valorizovat stejně, jako se valorizuje procentní výměra důchodu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.