Bývalý mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jako dobrovolník pomáhá Ukrajině. Promluvil i o Miloši Zemanovi

Autor: Online.ua |
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

Jeho mise na Hradě byla naplněna a skončila důstojným odchodem. Jiří Ovčáček (44) v současnosti prožívá zásadní změnu ve svém životě. Po roli mluvčího hlavy státu si užívá dny volna a v roli dobrovolníka pomáhá Ukrajině. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil o současnosti, ale i třeba o exprezidentu Miloši Zemanovi (78).

Pane Jiří, dostal jsem od vás e-mail s videem, které ukazuje záběry z válkou postižené Ukrajiny. To je vaše nová pracovní náplň, chápu správně, že jste se stal nově PR manažerem?

Nikoliv. Snažím se různými způsoby pomáhat Ukrajině a svými ukrajinskými přáteli jsem byl požádán, abych rozdistribuoval mezi české novináře informaci o dokumentu, který vychází z oficiálních míst. Dělám to jako dobrovolnickou činnost.

O co přesně jde v dokumentu?

Že za svobodu Ukrajiny bojují také státní dobrovolníci ze zahraničí. Právě o speciální jednotce cizinců vznikl tento pozoruhodný dokumentární film s názvem »Mezinárodní legie. Vůle bez hranic«. Snímek vytvořil tým online.ua za pomoci rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny a vypráví příběhy odvážných dobrovolníků, kteří vstoupili do řad ukrajinské armády, aby hájili nezávislost Ukrajiny. Mezinárodní legie začala plnit bojové úkoly již v březnu 2022 a její stavy jsou nadále doplňovány dobrovolníky z více než 50 zemí světa. Ukrajina s hlubokou vděčností přijímá pomoc od zahraničních obránců.

Chápu, když však odbočím, jak se kromě dobrovolnické činnosti vlastně máte?

Mám dovolenou a přiznám se, že se mám hezky a užívám si první jarní dny.

Rozumím. Hrad vám chybí?

Budete se divit, ale nechybí...

Máte pravdu v tom, že mě vaše odpověď překvapila. Když byste to rozvedl však blíže?

Když jsem říkal v rozhovorech, že vše bylo naplněno a že budu vzpomínat, tak se to stalo. Má mise byla naplněna a skončila v pravý čas.

S bývalou hlavou státu, tedy Milošem Zemanem, jste se už viděl od momentu, kdy mu skončilo funkční období?

Neviděl, protože pan prezident si zařizuje nové bydlení. Ale je pravdou, že v rámci přátelství mu budu pomáhat s mediálními záležitostmi v rámci svých a jeho možností. Nechávám tomu volný průběh, protože i pan prezident si potřebuje od těch deseti let intenzivní prezidentské činnosti odpočinout a věnovat se věcem, aby si mohl zařídit nový domov a další věci. V pravý čas se uvidíme.

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.