Čeho se bát do budoucna v souvislosti s covidem. Roman Prymula promluvil o mutaci delta plus

Nextfoto
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 26. 6. 2021

Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30.292 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně středy nezemřel s covidem-19 nikdo. Ministerstvo čísla dodatečně aktualizuje. Opakuje se podobný scénář, který Česko zná z loňského léta. S nástupem podzimu by se situace mohla významně změnit. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) stále hrozí, že vir způsobující onemocnění covid-19 zmutuje do závažnější podoby.

Zatížení nemocnic pacienty s covidem-19 je nejmenší od loňského léta. Přes zpomalování šíření nákazy epidemiologové varují před rozšířením delta mutace koronaviru, která je nakažlivější než běžný virus. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delty.

"V Číně a Indii už delta mutace zmutovala na delta plus mutaci, kde má další změnu na spike proteinu a dochází k tomu, že se ještě rychleji šíří. Ale zatím to není významná záležitost, protože tam je záchyt asi dvaceti případů. Otázkou je, jestli se vir posune dál do populace, nebo to zůstane v nějakém omezeném ohnisku a dál se šířit nebude. Ale samozřejmě lze předpokládat do doby, než virus nebude poměrně eliminován, tedy nebude se takto masivně množit, že tu budou další mutace, z nichž některé mohou být závažné," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, co do budoucna hrozí.

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, kt...

Nástrojem v boji s epidemií je očkování. Česko chce současný nedostatek vakcín proti covidu-19 částečně vyřešit získáním až milionu dávek preparátu firem Pfizer/BioNTech od Izraele a dodávkou z Maďarska. Prohlásil to dnes český premiér Andrej Babiš, který ve čtvrtek o dalším postupu očkování jednal se šéfy dalších zemí Evropské unie na bruselském summitu EU. Lídři se shodli na tom, že podmínkou bezpečného uvolňování restrikcí a otevírání hranic v letní turistické sezóně je i s ohledem na šíření nakažlivější mutace delta rychlé pokračování vakcinace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu