Černý scénář stále ve hře: Ekonomický pokles, pád průmyslu. Německo míří do krize a čeká to i Česko, varuje ekonom Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2023

Česká ekonomika je závislá na Německu. Berlín vážně chybuje v energetické politice, to vede k poměrně výrazné inflaci v Česku a dýchavičnému hospodářskému růstu, jak upozornil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Vysoká je podle něj hrozba deindustrializace Německa, a tím pádem i Česka.

"Je to dost kvůli Německu. Jsme na něm ekonomicky závislí a ono vážně chybuje v energetické politice, což pak vede k tomu, že je u nás poměrně výrazná inflace a jen dýchavičný růst," okomentoval Kovanda pro ŽivotvČesku.cz aktuální nelichotivé údaje o české ekonomice.

Hospodářství země oslabuje už druhé čtvrtletí v řadě. Podle dat Českého statistického úřadu v prvním i druhém kvartále ekonomika klesla meziročně o 0,4 procenta. A může být ještě hůře. Na obzoru je rozklad průmyslové základny, bez které nemůže být hospodářství dlouhodobě udržitelné.

Ekonom Kovanda poukazuje právě na situaci v Německu. "Třetina německého průmyslu zvažuje odchod do zahraničí, a to kvůli vysokým cenám energií. Hrozba deindustrializace Německa – a tím pádem i Česka – nikdy nebyla vyšší," varoval ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Německé firmy a podniky podle Kovandy ve vzrůstající míře omezují své investice na domácí půdě a zvažují či již uskutečňují odchod do zahraničí. Konkurenceschopnost německých společností sráží Energiewende, s velkou pompou prováděná energetická transformace Německa vedoucí k obnovitelným zdrojům.

"I přes citelný pokles astronomických cen plynu a elektřiny, k němuž v posledních dvanácti měsících došlo, zůstávají ceny energií v Německu dramaticky výše než v letech před válkou na Ukrajině a před pandemií covidu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda s tím, že burzovní cena elektřiny v Německu, prodávané na rok dopředu, je letos v průměru o více než 300 procent vyšší, než kolik činil průměr let 2011 až 2019.

Kovanda upozornil, že pokud by Německo přišlo o svoji konkurenceschopnost vskutku ve fatální míře, deindustrializace země je nevyhnutelná. "Ta by byla pohromou pro celou evropskou ekonomiku, jíž je Německo motorem," nastínil černý scénář. Doplnil, že dramatický dopad by měl takový vývoj na Itálii, kterou německý průmyslový motor zachraňuje před bankrotem.

Česko by ale podle Kovandy bylo mezi prvními, kdo by doplatil na německý pád, právě kvůli ekonomické závislosti. "Jednou z prvních obětí hrozící výraznější deindustrializace Německa by bylo české hospodářství, jemuž by deindustrializace hrozila zrovna tak – kvůli vysoké dodavatelsko-odběratelské provázanosti s německým průmyslem a kvůli podobně vysoké, ne-li vyšší, závislosti na ruských energiích, a to nejen plynu, ale i ropě," uzavřel Kovanda pro ŽivotvČesku.cz pesimistickou předpověď hospodářské situace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.