Expert Kraus: Bez dalších vojáků to zkrátka nepůjde. Jediná bezpečnostní garance pro Ukrajinu je její vstup do NATO

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2024

Komentář: Nedostatek dělostřelecké munice je společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou v současnosti jedním z nejpalčivějších problémů, kterým nyní Ukrajina při obraně proti ruské agresi čelí. Další komplikací pro obránce je, že významný počet bojeschopných mužů se nachází v zahraničí a drtivá většina z nich nemá v plánu návrat. Pro ŽivotvČesku.cz situaci, která není pro Ukrajinu příznivá, okomentoval vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

I když do bojů na Ukrajině zasáhne významná pomoc ze strany české muniční iniciativy a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun), bez navýšení živé síly na ukrajinské straně to nepůjde.

"Opravdu to bez lidské síly nepůjde. Je skutečností, že ukrajinská armáda má problém s náborem. Řada můžu v branném věku je někde v zahraničí, a to nejen v Polsku, ale samozřejmě i v ČR a další řadě zemí západní Evropy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře mezinárodně uznávaný odborník na vojenské konflikty Josef Kraus.

Polské periodikum Gazeta Wyborcza před pár dny v kontextu situace přineslo článek, že oslovení Ukrajinci, kteří se nyní nachází v Polsku, ve větší míře nemají v plánu se vrátit a nastoupit do armády. Jako důvod uvedli, že si v Polsku již našli práci, mají tam už rodiny a děti tam chodí do školy. Dále zmiňovali obavu o svůj život a zdraví.

Podle dat Zdravotní pojišťovny (ZUS) se v Polsku nyní nachází 235 tisíc Ukrajinců v branném věku. Skutečný počet může být však vyšší, a to až 371 tisíc. Na českém území se nachází 94 643 mužů ve věku od 18 do 65 let.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda situace, kdy se Ukrajina nadále bude potýkat s nedostatkem živé síly, může být komplikací ve smyslu a obrazně řečeno, »že si konflikt s agresorem prohrála sama«, i když odmítavý postoj ohledně vstupu do armády se už z logiky věci dá chápat.

"Do určité míry ano a dá to celé řadě západních států možnost si umýt ruce nad tím konfliktem, nadneseně řečeno. Jinými slovy zástupci těch zemí příkladem řeknou: »my jsme dělali, co jsme mohli, finanční i materiální pomoc jsme posílali, ale zjevně ukrajinská strana ztratila vůli nadále bojovat a znovu dobývat ztracená území«, byť nikdo v současnosti neočekává, že by nyní ozbrojené síly Ukrajiny zkolabovaly, případně by došlo k plnému obsazení celého teritoria ruskou stranou. K tomu to nespěje," zdůraznil Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Ukrajinská vláda minulý týden odsouhlasila, že muži ve věku 18 až 60 let se musí vrátit na Ukrajinu, chtějí-li obdržet nový pas. Do 18. května jsou také pozastaveny veškeré konzulární služby pro Ukrajince v této věkové kategorii. Následně budou tyto služby poskytnuty pouze těm, kteří se zaregistrují do branného centra, což je možné provést na konzulátu nebo elektronicky. Tímto způsobem získá Ukrajina přehled o potenciálních brancích.

Pokud jde o další vývoj konfliktu, nyní je v očekávání silná protiofenziva z ruské strany. Podle Josefa Krause právě to rozhodne o dalším vývoji.

"Regulérně se může stát, že konflikt bude »zabetonovaný« na úrovni, v jaké je teď. A už nebude vůle Ukrajinu ze strany Západu podporovat ve snahách o opětovné získání ztracených území, což povede k vytvoření politického tlaku na Ukrajinu, aby došlo k ukončení konfliktu a nějakému mírovému řešení s Rusy, kdy dojde k vytvoření bezpečnostní záruky. Jediná taková možná je, že zbytek Ukrajiny, která nebude pohlcena Ruskem, dostane garanci vstupu do Severoatlantické aliance. Je zjevné, že ruskému slovu se nedá věřit. A pro Ukrajinu taková záruka bude představovat nějakou relativní jistotu, že za pět či deset let nebude napadena Ruskem znovu," dodal pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejzkušenějších expertů v oboru Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.