Češi přicházejí o práci, ceny se zvyšují. Které profese prožívají velké ohrožení?

Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu.
Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2020

V květnu dosáhla nezaměstnanost v Česku 3,6 procenta. Jde o nejvyšší nárůst od ledna 2018. Řada lidí se po koronavirové krizi ocitla v těžké finanční situaci. Logicky se zvyšuje nezaměstnanost a nejen ceny potravin, ale i dalšího zboží rostou. A nevypadá to, že by tento nepříjemný trend něco zabrzdilo. Které profese jsou nejohroženější?

S nástupem prázdnin se přestane vyplácet ošetřovné a mnoho lidí bude ještě v tíživější situaci, než je teď. Ohroženi jsou hlavně ti, kteří pracují v průmyslu nebo službách.

"Jsou nějaké indicie, že by to mohlo ovlivnit zaměstnance z automobilového nebo třeba leteckého průmyslu, popřípadě zábavního nebo sportovního průmyslu," uvedl pro TN.cz finanční poradce Vladimír Weiss. "Cestovní ruch, hotelnictví, pohostinství, případně možná finanční služby," podotkl pro portál další poradce Martin Burcev.

Mít finanční rezervu

Aktuálně je ideální stav, když si jedinci dají část peněz stranou takzvaně na horší chvíle.

"Mít základní přehled o svých příjmech, výdajích. Výdaje striktně rozdělovat na zbytné a nezbytné. A dneska, obzvlášť v těch krizových situacích, by se lidé měli převážně zaměřit zejména na ty zbytné – tedy ty, které si můžeme dovolit omezit," míní poradce Weiss.

Obecným trendem je mít finanční rezervu alespoň na tři měsíce. Tedy tři platy.

"Měli bychom se snažit ušetřit nějakých 30% z příjmu, dávat stranou, doplňovat rezervy, které jsme třeba v minulých měsících spotřebovali," zdůraznil Weiss.

Aktuálně podle průzkumu je stav v Česku takový, že dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.