Reklama:

Češka Tereza H. zůstává kvůli vízům v Pákistánu. Bývalý elitní policista Robert Šlachta promluvil o jejím skrývání

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

V lednu 2022 uplynou čtyři roky od chvíle, kdy byla Tereza H. (25) zadržena na pákistánském letišti v Láhauru kvůli zásilce téměř devíti kilogramů heroinu. Po odsouzení si odpykávala trest za mřížemi věznice Kot Lakhpat. Na konci listopadu byla propuštěna a její návrat nyní brzdí výjezdní víza. "Stát má určité nástroje k tomu, aby jednal také na území mimo ČR," vyjádřil se bývalý elitní policista Robert Šlachta (50) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Tereza H. byla 20. listopadu propuštěna na základě rozsudku odvolacího soudu a po čase ukrývání na bezpečném místě se objevily informace o tom, že přes snahu celní správy zadržet ji v zemi a její odvolání k Nejvyššímu soudu mladá žena nakonec vycestovala z Pákistánu. "Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda. Píšou nesmysly, není to pravda, vrátí se až v lednu. Rádi bychom ji měli na Vánoce doma, ale bohužel v Česku není," uvedla na začátku týdne pro ŽivotvČesku.cz babička české občanky.

Reklama:

Slova rodiny potvrdil také europoslanec Tomáš Zdechovský (42), který pro CNN Prima News uvedl, že Tereza H. je v dobré kondici, v pohodě a nadále přebývá na území Pákistánu, kde čeká, až se bude moci vrátit zpátky domů. "Odjezd Terezy byl naplánován několikrát, už několikrát jsem se dozvídal informace, že opustí Pákistán. Dokud ji neuvidím vystupovat v Praze nebo v nějakém jiném místě v Evropě, tak těm informacím neuvěřím," řekl a jasně zdůraznil, že situace s jejím přesunem do České republiky se měnila a stejně tak se může stále měnit termín odletu. Důvodem jsou výjezdní víza, která jsou zapotřebí k opuštění země.

Podle slov Roberta Šlachty, který pracoval nejen jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ale před odchodem do civilu působil tři roky také na Celní správě České republiky, je případ Češky hodně zkomplikovaný mnoha nejasnostmi.

"Pokud jde o její skrývání, nejlepší by to pro ni bylo samozřejmě v prostorách ambasády. Jestli se o ni někdo má postarat, pak Česká republika, měla by se o české občany postarat za jakékoli situace a snažit se je dostat na naše území. Stát má určité nástroje k tomu, aby stejně jednal také na území mimo ČR," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Tereza H. by mohla být stále na území Pákistánu pod ochranou Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je vnější zpravodajská služba České republiky, která pracuje za hranicemi a má za úkol sbírat informace na území jiných států, podporovat občany Česka a v neposlední řadě se podílí také na diplomatické činnosti. Na některých zastupitelských úřadech má své diplomaty, jak vyplývá z dohody s ministerstvem zahraničních věcí. Ale jinak spadá pod ministerstvo vnitra.

"Ohledně jejího vydání zpět, pokud by se nacházela v Česku… S Pákistánem nemáme uzavřené žádné mezinárodní smlouvy ohledně vydávání. Osobně jsem zcela proti tomu, abychom vůbec vydávali naše občany, obzvláště do takových zemí. Dle mého názoru nemá Pákistán žádnou »páku« a ani nevím, jaké by mohl případně dělat problémy nebo nějaké odvety a podobně, pokud bychom ji odmítli vydat. Všechny lhůty, chování soudců a dění ohledně jejího případy bylo hodně podivné," dodal bývalý šéf »protimafiánského« útvaru pro ŽivotvČesku.cz.

Zatím tedy není jasné, kdy v Pákistánu osvobozená Češka odletí domů, ale podle slov Tomáše Zdechovského je nadále na bezpečném místě, které opustí, jakmile bude mít vyřízená vyjezdní víza.

Přehled případu Češky Terezy H.:

  • Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, kde se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
  • V její zavazadla celní správa našla během kontroly skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze a nejrychleji návykové omamné látky.
  • V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
  • Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádosti o omilostnění.
  • Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
  • Z obav o mstu drogového kartelu kvůli její výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
  • Po rozhodnutí odvolacího soudu podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany.
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: