Česko čeká první tropický den. Dagmar Honsová uvedla, kteří lidé mohou mít zdravotní problémy

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2021

Jarní počasí v Česku přináší výrazné teplotní výkyvy. Přesto, že se na začátku nového týdne očekává téměř letní počasí, od středy nastane dramatické ochlazení, které pocítí především některé z rizikových skupin. "Pro kardiaky, astmatiky, lidi s horší termoregulací jako jsou těhotné ženy nebo starší lidé, budou prudké nárůsty teploty vzduchu rozhodně citelné. Mohou být malátní, může se jim hůře dýchat nebo mohou mít problémy se spaním," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

V kalendáři se datum blíží k polovině května, ale počasí připomíná spíše apríl. Začátek nového pracovního týdne přinese letní »třicítky«, ale o to znatelnější bude středeční ochlazení, které přinese i hodně dešťových srážek a riziko vzniku silných bouřek.

"V pondělí a úterý bude větrno. Například v Ostravě jsou aktuálně teploty na 15 °C, ale už tam fučí vítr s nárazy na 70 km/h. V Jeseníkách a Beskydech jsme těsně pod hranicí 100 km/h. Sice bude teplo – v pondělí a úterý jsme v maximech na 30 °C, čekají náš četné teplotní rekordy, nicméně bude větrno. Dnes fouká jenom v severozápadní části republiky, během zítřka bude v celé východní polovině," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ve středu do Česka dorazí výrazná studená fronta.

"Na celém území Česka očekáváme velkou oblačnost s deštěm, který může být hodně vydatný. Budou se vyskytovat přeháňky místy i s bouřkami. Srážkové úhony vypadají, že se zastaví až na 55 milimetrech – to znamená poměrně silné bouřky. Na západu republiky by se měly teploty dostat na 14 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Na Moravě a ve Slezsku v jižní části teploty vystoupí ještě až k 23 °C, ale i tam dojde během dne k ochlazení. "Studená fronta do této části republiky dorazí až v odpoledních hodinách. Pro kardiaky, astmatiky, lidi s horší termoregulací jako jsou těhotné ženy nebo starší lidé, budou prudké nárůsty teploty vzduchu rozhodně citelné. Mohou být malátní, může se jim hůře dýchat nebo mohou mít problémy se spaním. Někteří potřebují také daleko vyšší dávky léků – například chronicky nemocní pacienti, lidé s cukrovkou a podobně. Takové teplotní skoky jim rozhodně nedělají dobře," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.