Česko čeká tvrdý scénář: Dojde ke zdražování nejen potravin

V Česku zdražily v květnu potraviny.
V Česku zdražily v květnu potraviny.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Koronavirová epidemie bude mít v Česku neblahé dopady. Mnoho lidí přišlo o zaměstnání či je postihl propad příjmů. Teď budou muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Ceny za potraviny a elektroniku se chystají k dramatickému vzestupu.

Nejen epidemie bude mít dopad na růst cen, ale i suché počasí. Jižněji položené evropské státy jako je Španělsko či Itálie se aktuálně potýkají s nedostatečně uspokojenou poptávkou tamních produktů.

Je možné očekávat, že porostou ceny u ovoce a zeleniny. Zvýšení cen je způsobené nedostatkem sezonních pracovníků v Česku i v zahraničí, ale i počasím,“ řekl portálu Život v Česku mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Podobně jsou na tom i jé řetězce. „U nás pochází většina nabídky od domácích dodavatelů, v případě ovoce a zeleniny to platí zejména v lokální sezoně. Aktuálně je ale na českých polích i ve sklenících velmi omezená úroda a čekáme na plné vegetační období, proto je nabídka doplňována z dovozu,“ sdělil Novinkám.cz ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Podle současných prognóz nepůjde ale jen o potraviny. Třeba u elektroniky se počítá se zvýšením cen zejména u produktů, které jsou vyráběny v zahraničí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.