Česko kvůli nakaženým ztrácí punc bezpečné země, koronavirus si výsměch nezaslouží, říká Roman Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula poskytl pro ŽivotvČesku.cz exkluzivní rozhovor v souvislosti s aktuální trendem počtu nakažených. Podle něj kvůli vysokým číslům Česká republika ztrácí důvěru u jiných zemí, což má logicky dopad na turismus. Prymula zároveň upozornil, že i když se řada lidí koronaviru vysmívá, neměla by nemoc být rozhodně podceňována.

Co přesně znamená pro Česko trend z posledních dní, kdy se počty nakažených drží nad hranicí dvou set nakažených v denním měřítku. Podle Romana Prymuly rozhodně nic příjemného.

"Znamená to, že v posledních týdnech dochází k nárůstu přes dvě stě. Jde o číslo, které je z epidemiologického hlediska problém, protože dochází k většímu kontaktu v prostředí s osobami, které jsou nakažené. Česká republika tak ztratila u některých zemí punc bezpečné země a jsme postupně zařazovány na seznam zemí se středním rizikem, což má dopady na turismus," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud by se z epidemiologického hlediska situace aktivně neřešila, mohlo by to znamenat velký problém. "Pokud bychom netrasovali velmi intenzivně, může dojít v řádu jednotek dnů k navyšování pozitivních jedinců, protože mohou nastávat explozivní ohniska," je přesvědčen uznávaný odborník.

Koronavirus si výsměch nezaslouží

V posledních dnech řada lidí považuje nákazu koronavirem za nafouknutou bublinu. Někteří se jí dokonce na sociálních sítích vysmívají. Jiní ji považují za chřipku, podle Romana Prymuly jde ale velmi vážnou nemoc, který si od začátku roku vyžádala stovky tisíc mrtvých.

"COVID-19 si výsměch nezaslouží. Celosvětově jsou čísla ústyhodná, bohužel. Není je na místě bagatelizovat. V tuzemsku jsou případy, které závažně probíhají a nejde jen o případy rizikové skupiny 65+," zdůraznil Prymula, který poukázal na skutečnost, že COVID-19 není radno podceňovat. "Myslím si, že úmrtí je více než 700 tisíc. Podobná chyba je u chřipky, kdy se uvádí, že 400 až 500 tisíc lidí ročně zemře, což v případě koronaviru přesáhnuto bylo, na druhou stranu doba koronaviru je delší než je sezónní chřipka," dodal epidemiolog Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.