S druhou vlnou musíme v Česku počítat. Může tu být za pár dnů, říká Roman Prymula

Roman Prymula - ministr zdravotnictví
Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Foto: Archiv vlada.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2020

I když vláda rozvolnila epidemiologická opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, na podzim je nutné opět počítat se zpřísněním. Podle vládních epidemiologů totiž propuknou běžná respirační onemocnění a nákazy, včetně té koronavirové. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula popsal, že nelze tak v Česku vyloučit druhou vlnu. Zároveň se ale neobává toho, že by v takovém případě byl narušen zdravotní systém jako tomu je v jiných zemích.

Už před několika dny vládní epidemiolog Rastislav Maďar řekl, že je nutné zabránit tomu, aby se koronavirus dostal ke starším skupinám obyvatelstva. V souvislosti s tím, uvedl, že od října bude prosazovat plošnou povinnost roušek. Panují tak obavy ze startu druhé vlny. Pro Život v Česku se vyjádřil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, který upozorňuje, že by Česko mělo být na možnou druhou vlnu připravené.

"Druhou vlnu nikdo nemůže vyloučit. Prohlášení, že druhá vlna nebude, se nezakládají vůbec na racionálních podkladech. My s ní musíme počítat. Může se dostavit za pár dnů, může to být až okolo podzimu, ale občanská zodpovědnost tady musí být, protože nikdo asi nechce, abychom v Česku měli exponenciální nárůsty, jaké jsou třeba teď v Izraeli, kde druhá vlna udeřila plnou silou," má jasno uznávaný odborník.

Podle Prymuly by v Česku nemělo dojít v souvislosti s »mixem« respiračních onemocnění na podzim k mimořádnému zatížení zdravotnického systému jako tomu je příkladem aktuálně v Británii.

"Myslím si, že situace, která je v Británii, nám nehrozí. Tam jde o to, že celou kapacitu systému vytížili pro koronavirus a začali brzdit šíření později než většina evropských zemí. Z toho důvodu tam několik měsíců lidé čekají na lékařské zákroky a ta kapacita se zatím nerestaurovala a je tam tedy řada lidí poškozena tím, že čeká na plánované zákroky," dodal Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.