Česko o víkendu zasáhnou bouřky. Meteoroložka popsala kde udeří a uvedla, jak se chovat

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Po poměrně chladných a deštivých dnech Česko ani během víkendu nečeká změna počasí k lepšímu. Odborníci varují před ojedinělými bouřkami, které se mohou vyskytnout po celém území. Meteoroložka přiblížila, kde dojde k bleskovým výbojům nejpravděpodobněji a jak se při bouřce chovat. "Ideální je zůstat v bezpečí domova nebo se venku schovat do hustého lesa, kde pravděpodobnost, že blesk udeří zrovna do stromu nad vámi, je velmi nízká," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Ani poslední květnový víkend nepřinese do Česka vysoké teploty a sluneční paprsky, naopak. Počasí nebude nahrávat jakýmkoliv venkovním aktivitám, rtuť teploměru se na vytouženou dvacítku nevyšplhá a přijdou přeháňky, ojediněle i bouřky.

"Bouřky se zejména vyskytnou v horských oblastech, kde z kumulů může vzniknout bouřková oblačnost, protože tam na to bude mít energii. Bleskové výboje ale nejsou vyloučeny ani v nižších nadmořských výškách," přiblížila nebezpečí bouřek pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Odborníci se shodují na tom, že při hrozbě bouřky je ideálním řešením zůstat doma. Pokud už ale jste venku, nejlepší skrýší před výboji je auto. Meteoroložka popsala, jakým místům je naopak potřeba se při bouřce vyhýbat.

"Rozhodně bychom měli zůstávat doma nebo v autě, tam je to vlastně nejbezpečnější. Neschovávejte pod stromy, nechoďte do vody nebo k vodním plochám. Nechoďte ani k jeskyním, tak je víc ionizovaný vzduch a blesk tak má dobrý průchod, v podstatě to vyhledává. Ideální je zůstat v bezpečí domova nebo se venku schovat do hustého lesa, kde pravděpodobnost, že blesk udeří zrovna do stromu nad vámi, je velmi nízká," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Počasí v Česku zůstává i nadále velmi příjemné, ale s vyššími teplotami je spojen také výs...

Českou politickou scénou otřáslo obvinění poslance TOP 09 Dominika Feriho (24) ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Několik žen ho prostřednictvím médií obvinilo z toho, že si vynucoval pohlavní styk, on sám následně oznámil, že rezignuje na mandát poslance a nebude kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (83) publikování kauzy spojuje s blížícími se volbami a měl zmínit, že Feri vadil Pirátům. "Mě to vyjádření hodně zklamalo, protože jsem Karla Schwarzenbergera volil na prezidenta a nečekal jsem, že bude dělat takové podpásové věci," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík (34).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu