Česko srazil silný vítr na kolena. Na Sněžce v nárazech dosáhl rychlosti 170 km/h, vyskytly se i zimní bouřky

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2022

Pondělí je na území Česka silně větrné – zesílení větru přinesl velký tlakový rozdíl mezi tlakovou níží nad Skandinávií a tlakovou výší nad západní Evropou. "Nárazy větru i v nižších polohách dosahovaly do 15 hodiny rychlosti i přes 80 km/h. Například Kuchařovice nebo Ústí nad Labem 83 km/h, Temelín 79 km/h, v Praze-Kalově 75 km/h," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Na Milešovce se nárazy větru zastavily na 130 km/h. Nejsilnější poryvy větru zaznamenala Sněžka 170 km/h. "Vítr bude slábnout během večerních hodin. V noci bude foukat mírný severozápadní o rychlosti do 20 km/h. Zesílení větru ale opět očekáváme ve čtvrtek. V nižších polohách budou poryvy větru dosahovat rychlosti až 60 km/h, na horách kolem 90 km/h," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Na severovýchodě území zimní bouřky

"Na přechodu studené fronty byly zaznamenány na severovýchodě našeho území i bleskové výboje. Zimní bouřky jsou v Česku poměrně raritou a vyskytují se nejčastěji na přechodu studených front. Její záznam je například z 3. února 2019, za zmínku stojí i bouřka z 22. prosince 2018. Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. V kronikách najdeme, že např. v roce 1517, 28. ledna vyskytla zimní bouřka, doprovázená i krupobitím a silným větrem," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.