Česko už se připravuje na druhou vlnu. Státní rezervy musejí nashromáždit desítky milionů roušek

COVID-19
COVID-19
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Správa státních hmotných rezerv dostala v pondělí od vlády důležitý úkol. Aby se v případě druhé vlny koronavirové epidemie předešlo problémům se zásobováním zdravotnického materiálu, má zajistit jeho zásoby na dva měsíce dopředu. To mimo jiné znamená desítky milionů ústenek. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ještě v lednu tvrdil, že Česko je na případnou epidemii dobře připraveno. Jenomže když se v březnu potvrdily první případy nákazy koronavirem, zdravotnický materiál nebyl ani pro zdravotníky. Babišův kabinet nechce, aby se taková situace při potenciální druhé vlně opakovala.

Státní rezervy proto v pondělí dostaly úkol předsásobit zemi ochrannými pomůckami alespoň na dva měsíce. Instituce na to dostala 3,7 miliardy korun.

„Bude to novinka. Takový úkol jsme ještě neměli. Čeká nás náročná práce z hlediska přípravy výběrových řízení i logistiky,“ řekl Seznam Zprávám její předseda Pavel Švagr.

Nashromáždit zásoby

Podle Švagra se bude státní společnost při nakupování řídit požadavky krajů a jednotlivých ministerstev.

"Na začátku nouzového stavu jsme měli ve skladech jen tři položky: ochranné brýle, respirátory FFP3 a ochranné obleky. Skladba, kterou schválila vláda, nyní čítá celkem třináct položek. Nově třeba roušky, ochranné štíty, vyšetřovací rukavice, až po suroviny na výrobu dezinfekce. Samozřejmě na každou položku bude výběrové řízení," dodal pro server Švagr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.