Česko už v pátek zasáhnou bouřky. Déšť pomůže hasičům v Českém Švýcarsku, meteoroložka však varuje před nebezpečnými jevy

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2022

Počasí posledních dní bylo převážně suché a teplé, pátek ale přinese výraznou změnu. Už v odpoledních hodinách dorazí vydatné srážky a bouřky, které mohou být doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Za normálních okolností zlé zprávy jsou pozitivní pro hasiče v Českém Švýcarsku - déšť může pomoci při hašení požáru. "Vydatnější srážky kolem ohniska požárů by se měly vyskytnout během druhé poloviny noci na sobotu a v sobotu dopoledne," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V národním parku začal v neděli nad ránem hořet les, hasiči tak zasahují šestý den. Přes dnešní noc se podle mluvčího krajských hasičů Milana Rudolfa podařilo udržet požár na ploše o velikosti pět krát dva kilometry. Večer a v noci natáhli hasiči vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. Ohniska se stále mohou rozhořet na různých místech.

Nápomocné by v následujících dvou dnech mohlo hasičům být počasí, které změní charakter ze suchého a horkého na chladnější a deštivé. "Vydatnější srážky kolem ohniska požárů by se měly vyskytnout během druhé poloviny noci na sobotu a v sobotu dopoledne. Spadnout by mohlo od 10 do 15 mm," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Předpověď počasí na víkend vypovídá o tom, že minimálně na jeho první polovinu se nevyplatí plánovat venkovní aktivity. V pátek navíc není od věci zajistit volně se pohybující předměty, předpovídané bouřky totiž může doprovázet například silný vítr. Vyloučené není ani krupobití.

"Od pátku bude počasí u nás pod vlivem frontálního rozhraní. To přinese během dnešního odpoledne na většinu území srážky a místy bouřky, které mohou být opět ojediněle silné, tj. doprovázené nebezpečnými jevy - krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. Ve večerních hodinách na naše území zřejmě od západu postoupí rozsáhlejší bouřkový komplex. Už v pátek se v bouřkách srážkové úhrny budou pohybovat mezi 40 až 50 mm," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Sobota přinese vydatné srážky. Pokud si chcete na víkend plánovat výlety či venkovní aktivity, počítejte spíše s tím, že vhodnější k nim bude neděle. Vydatný déšť se toho dne totiž přemění pouze v přeháňky a také teploty budou o něco příjemnější.

"V sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť, přeháňky a bouřky. Na severovýchodě území i srážky vydatné. Ranní teploty budou klesat na 18 až 14 °C. Denní teploty vystoupí na 20 až 24 °C, v místech s vydatnými srážkami bude chladněji. V neděli bude polojasno až oblačno, jen ojediněle přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty budou letní, a to mezi 23 až 27 °C," doplnila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz svou víkendovou předpověď.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.