Česko v tabulce: Které obchody v pondělí otevřou?

Co se v pondělí otevře?
Co se v pondělí otevře?
Foto: pixabay.com / MPO
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2020

Už v úterý po velikonočním pondělí vláda oznámila plán toho, jak by mělo postupně docházet k uvolňování opatření, která před více jak měsícem, zavedla. Otevírání provozoven, obchodů a povolení konání různých akcí, se bude dít v pěti vlnách. I když ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo harmonogram toho, co se kdy může otevřít, většina majitelů i zákazníků přesto tápe. Co se tedy v pondělí 20. dubna může otevřít?

První stadium rozvolňování se bude týkat některých provozoven, vysokých škol, svateb, ale i farmářských trhů. Od pondělí 20. dubna mohou otevřít řemeslníci, farmářské trhy, autobazary či autosalóny. Dále budou povoleny venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců a v omezené formě se budou moci konat i aktivity studentů posledních ročníků na vysokých školách.

Otevírání provozoven ale neplatí zdaleka pro všechny živnostníky, proto jsou někteří zmatení. Otevřít mohou řemeslníci, kteří mají zároveň prostor, ve kterém prodávají své výrobky nebo vyřizují objednávky a týká se to například zámečníků, kominíků, obuvníků, písmomalířů, truhlářů, bednářů, hrnčířů nebo třeba hodinářů. A také diskutovaných psích salonů.

Kadeřnictví musí počkat

Na rozdíl od toho otevřít nemohou kadeřnictví a jiné služby, kde by mohlo dojít k nákaze. „Psí salóny jsou z epidemiologického hlediska bezpečnější než kadeřnictví, kde se mohou lidé od sebe nakazit, proto se mohou otevřít dřív,“ vysvětlil epidemiolog Roman Prymula na páteční tiskové konferenci po jednání vlády.

Holičství, nehtařská studia, masáže, solária a podobná zařízení budou moci otevřít až 25. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.