Reklama:

Česko zasáhnou silné bouřky. Stát se může cokoli, říká mluvčí hasičů. Promluvila o tom, jak ochránit domácnost

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Kateřina Moravcová / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2021

Do Česka se ženou silné bouřky. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a týká se vysokého stupně nebezpečí. Aby se zabránilo možným rizikům, existuje několik zásad, jak ochránit domácnost před bouřkou. "Pokud mají lidé balkony nebo zahrady, tak je dobré upevnit všechny volně položené předměty, aby vlivem větru nemohlo dojít k jejich odnesení a případnému poškození dalších věcí. Určitě nenechávat otevřená okna a pokud člověk doma nemá přepěťovou ochranu, tak je rozhodně vhodné vytáhnout spotřebiče z rozvodné sítě," řekla tisková mluvčí HZS pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ještě v ranních hodinách platil nízký stupeň nebezpečí ohledně bouřek, nyní už meteorologové zpřísnili výstrahu na vyšší stupeň pro část Ústeckého kraje, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Prahu, Středočeský kraj, kraj Vysočina, Jihočeský kraj a část Plzeňského kraje. V platnosti je od 19 hodin do 11 hodin dopoledne v neděli. Od sobotních 20 hodin pak platí vysoký stupeň rizika kvůli vzniku povodní.

Při bouřkách je nutné dodržovat některé bezpečnostní zásady, které jsou prevencí, jak ochránit domácnost. "Pokud mají lidé balkony nebo zahrady, tak je dobré upevnit všechny volně položené předměty, aby vlivem větru nemohlo dojít k jejich odnesení a případnému poškození dalších věcí. Určitě nenechávat otevřená okna a dobře je zajistit. Pokud doma člověk nemá přepěťovou ochranu, tak je rozhodně vhodné vytáhnout spotřebiče z rozvodné sítě – ze zásuvky. Ale stát se může cokoli, když se podíváme na případ jižní Moravy," řekla tisková mluvčí HZS Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že když jsou silné bouřky, nikdo by se neměl pohybovat pod vzrostlými stromy nebo obecně pod stromy.

Reklama:

"Také by lidé neměli zůstávat v okolí domu, kde by mohlo dojít k utržení plechu nebo nějaké střešní krytiny – tyto věci jsou velmi nebezpečné a mohly by ohrozit někoho na zdraví. Co se týká jízdy v autě, tak snížit rychlost, aby v bouři nebo v přívalových deštích nemohlo dojít v důsledku toho k dopravní nehodě," popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro ŽivotvČesku.cz.

ČHMÚ během dne zpřísnilo výstrahu, která byla původně na nízkém stupni nebezpečí. "Na našem území je vydaná výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, ale ještě to není ten extrémní stupeň. Proto v současné chvíli slouží směny tak, jak jsou nastavené. Výjezdy jsme neposilovali. Pokud jde o likvidaci následků, hodně pak využíváme dobrovolné jednotky – když jde o popadané stromy nebo čerpání vody z níže položených prostor. Tam nám výraznou měrou pomáhají," dodala Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: