Česko zasáhnou silné mrazy a vydatné sněžení. Nastává nejchladnější období od roku 2012, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Česko se ocitlo pod závějemi sněhu a počasí posledních dnů výrazně komplikuje také dopravní situaci na silnicích. První únorový den přinesl sice mrazivé teploty, ale vypadalo to, že se bude druhý měsíc v roce přiklánět spíše k předjaří než k zimě. Opak je ale pravdou. "Je to nechladnější období od února 2012. Celý týden k nám bude od severovýchodu pronikat arktický vzduch," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Počasí jako na houpačce – přesně tak vypadají první dny nového měsíce a zdá se, že nás zima jen tak neopustí. Přesto, že už se teploty vyšplhaly dokonce i nad 10 °C. Sníh a ledovka velmi komplikují také dopravu a opatrní by měli být nejen řidiči, ale také především starší chodci.

"Bude vydatně sněžit, během nočních hodin nám spadlo až 15 centimetrů sněhu – ve Středočeském kraji, ve Východních Čechách a také na Českomoravské vrchovině. V Praze třeba 9 centimetrů. Na jižní Moravě a na Ostravsku je to pořád víceméně o srážkách mrznoucích a opravdu se tam vytváří ledovka, která má na silnicích výšku 1,5 centimetru," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Sněhovou a ledovkovou kalamitu vystřídají silné mrazy, kdy teploty klesnou hluboko po nulu. "Celý týden bude od severovýchodu pronikat arktický vzduch, který na sněhové pokrývce při zmenšené oblačnosti srazí postupně ranní minima na -16 °C a v odpoledních maximech to budou tzv. celodenní mrazy – nejčastěji se budou teploty pohybovat od -7 do -3 °C. Nicméně od středy některé modely přitvrzují a ukazují třeba -10 až -6 °C, a to zejména v západní části republiky," popsala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz výhled na počasí následujících dnů.

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procentech. Málokdo ovšem tuší, proč vir mění svou podobu. "Vir mění prostřednictvím mutací svou podobu, protože se mění vlastnosti jeho prostředí a podmínky pro jeho úspěšné šíření," řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Mrazy udeřily na Česko a počasí ukazuje pravý charakter nejchladnějšího ročního období. Ví...

"Je to nechladnější období od února 2012. Pouze na jižní Moravě by se teploty zpočátku týdne měly pohybovat kolem nuly. Odpoledne se bude oblačnost od jihu protrhávat, jinak bude platit, že tento týden bude víceméně oblačno, přechodně zataženo. Sněžit by mělo na horách a vydatnější sněhové přeháňky v nížinách očekáváme během noci ze středy na čtvrtek," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.