Češku Lucii zadrželi v Brazílii za pašování kokainu: V domácím vězení jsem se vdala, svěřila se ze Sao Paula

Lucii zadrželi v Brazílii za pašování kokainu
Lucii zadrželi v Brazílii za pašování kokainu
Foto: Archiv Lucie T.
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

Brazilské úřady viní Češku Lucii T. (34) z pašování 6 kilogramů kokainu. Drogy byly ukryté v obrazech. Lucie T. tvrdí, že narkotika nepašovala a že pravda vyjde najevo, až policie vydá její mobilní telefon k soudu. "Mám tu něco jako domácí vězení. Nemohu vycestovat. V říjnu jsem se vdala a s manželem a dcerou žijeme v bytě, kde platíme klasický nájem. Hodně mi pomáhá rodina," uvedla Lucie T. pro ŽivotvČesku.cz.

Lucie T. byla zadržena 10. září 2019, když chtěla ze země odletět. Rozhovor s Češkou, která v Sao Paulu momentálně čeká na začátek soudu, vznikl přes sociální sítě.

"Já nikam nic nevezla a vůbec o ničem nevěděla. Mám na to důkazy, které jsou v telefonu, který mi zabavila policie. Moji právníci žádali už třikrát, aby soudce požádal polici o vydání mého telefonu. Soudce to už dvakrát nařídil, ale policie to ignoruje," uvedla Lucie pro ŽivotvČesku.cz.

Do Brazílie odlétla i s malou dcerou. Pozval ji tam muž, se kterým si dlouho psala přes sociální sítě, ale nikdy ho neviděla. Bylo to rande na slepo, Lucie muži důvěřovala, měli se setkat až po příletu.

"Byl sexy a já mu důvěřovala. Dneska už vím, že to měl celé promyšlené. Že jsou možná vycvičení, aby takto verbovali dívky v Evropě. Já letěla do Brazílie a těšila se na setkání. Přilétla jsem 31. srpna a 10. září mě sebrali," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Lucie. S vysněným mužem, který jí předem poslal i fotky, se fyzicky nikdy nesetkala.

"Dva dny po mém příletu mi napsal, že kvůli práci musel odletět na Macao, ať vezmu dceru a letíme za ním. Že tam spolu budeme týden a pak se vrátíme domů. Propojil mě s ženou, kterou označil za svou sestru. Že za mnou přijede na hotel a dá mi nějaké rodinné cennosti. Dojela za mnou na hotel a předala mi obrazy. Dívalo se na nás plno lidí a mně to nepřišlo divné. Na jednom z obrazů byla šachovnice a druhý byl replika Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Později jsem se od policie dozvěděla, že obrazy byly vyrobené z drog a slepené nějakou pryskyřicí, ale to jsem tehdy nevěděla," popsala začátek velkých problémů Lucie pro ŽivotvČesku.cz.

Nyní se posuneme do současnosti. Lucie má přístup na internet a může se volně pohybovat po Sao Paulu. Ze země ale odletět nemůže, protože čeká na začátek procesu. "Všechny důkazy jsou v mém telefonu. Je tam přesně popsána moje komunikace s tím mužem. Nyní čekám, až policie telefon vydá soudu," zopakovala Lucie s tím, že v říjnu se v Brazílii vdala.

"Zaznamenala jsem nesmysly, že můj manžel v tom taky jede. To jsou spekulace, které důrazně odmítám. Když se to s obrazy stalo, tak mě ani neznal. Vzali jsme se v říjnu, pochází z Nigérie, ale žije tu dlouho a má brazilský pas. Žijeme tady ve státním bytě vlastně normální život. Platíme nájem v přepočtu asi 4 tisíce korun. S manželem mě seznámila kamarádka," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Lucie s tím, že o sňatku byl informován i český konzulát.

"Svatbu jsem řešila přes konzulát, hlásilo se to na soud, on má zcela čistý trestní rejstřík, takže ty řeči, že v tom jede taky, mě hodně vytočily," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která pochází z Bruntálu a před odletem do Brazílie pracovala v domově pro seniory.

"Moje maminka umřela v únoru 2019, mám jen tatínka. A ten mě zná a stojí za mnou, on ví, že je to celé nesmysl. Štve mě, že mě srovnávají s Terezou v Pákistánu. Já mám ale svědomí čisté, celá pravda nakonec vyjde najevo. Já ani nikdy nezkusila drogy, jen občas piji. A tady jsem se dostala do toho maléru, ani nevím jak. Věřit cizímu muži byla blbost, ale to není nic trestného," uzavřela Lucie.

Druhou část rozhovoru, kde Lucie popisuje zatčení, připravujeme.

Níže uveřejňujeme oficiální prohlášení právníků zadržené Češky. Přinášíme ho v celém znění bez jazykových úprav:

Lucie T. nyní vydává toto prohlášení se svými právníky v Brazílii, aby oficiálně objasnila některé kontroverzní body, které byly projednávány v posledních měsících.

Lucie odletěla do Brazílie jako každý normální turista z ryze osobních důvodů. Nikdy neměla ani neplánovala žádnou účast na obchodování s nelegálními drogami. Když však měla odletět z Brazílie, muž, se kterým byla v kontaktu na dálku a kvůli kterému přiletěla do Brazílie na jeho osobní pozvání, ji překvapil tím, že jí poslal »dárek«, který chtěl přivést pro něj do Macaa. Údajně se podle jeho slov jednalo o rodinné dědictví. Lucie to však okamžitě odmítla.

Lucie dostala tento dárek ve svém hotelu v Brazílii a ani se ho nedotkla. Nechala to všechno v hotelu, kde žila. A zamířila na letiště, aby opustila zemi, ale bohužel ona a její dcera neměly potřebná očkování proti žluté zimnici, takže je letecká společnost nenechala nastoupit na let z Brazílie. Poté, co jí tento muž začal vyhrožovat a řekl jí, aby se pro dárek vrátila, se Lucie ze strachu a tlaku musela vrátit. Byla sama v cizí zemi s malým dítětem, kde nikoho neznala.

K jejímu překvapení ji po příjezdu do hotelu, kde ony obrazy nechala, překvapila policie, která při kontrole obsahu daru (obrazů) zjistila, že je v nich řada narkotik. A v tento okamžik si Lucie uvědomila, že jí tento muž podvedl a bez jejího vědomí ji chtěl pro tento zločin sprostě využít.

Toto jsou fakta a Lucie s pomocí svých právníků dokáže, že si nikdy nebyla vědoma žádného provinění.

Pravda bude prokázána prostřednictvím konverzací WhatsApp. Policie však její mobilní zařízení s důkazy zabavila a my jsme k nim zatím neměli přístup. Ani po četných žádostech v procesu, ve kterých soudce souhlasil s obhajobou a nařídil policii doručit zprávu z mobilního telefonu, policie nereagovala a ignorovala soudní příkazy.

Toto chování ze strany policie je velice zvláštní a bude projednáno při soudním jednání. Je zde neúcta k soudci, brazilskému trestnímu řízení a Lucii. To nezůstane nepotrestáno a současná obrana zpochybní tento nedostatek policejní reakce na jednání.

Bohužel díky koronaviru jsou všechny procesy, které zde normálně probíhají pomalu, ještě pomalejší. První slyšení je již naplánováno na duben a zde dokážeme Luciinu nevinu.

Pro rodinu a přátele nejnovější zprávy: Lucie je v pořádku, stará se o sebe a svou dceru a odpovídá na soud doma (což je skvělé, protože obžalovaní ve většině případů reagují na soudní spory tohoto druhu ve vězení). Takže nyní musíme být trpěliví a věřit ve spravedlnost a v pravdu, která, i když zde trvá dlouho, vyjde na povrch a Lucie bude očištěna od všech obvinění zde a po tak dlouhém čekání bude propuštěna zpět do své země.

Tímto žádáme každého, komu bude toto prohlášení doručeno, o doslovnou citaci bez úprav nebo zásahu do textu.

Zdravíme vás,

Fabio Fajolli, Gustavo Polido a další právníci z týmu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.