Reklama:

Český dezinformátor na Ukrajině dostal "nakládačku" a vrátil se s ostudou. Kdo je muž, jehož videa viděly stovky tisíc lidí

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2023

V kontextu války na Ukrajině se často mluví o dezinformačních internetových stránkách a dalších internetových kanálech, které napomáhají šířit ruskou propagandu po světě. Jednou z postav českého internetu, která šíření nepravdivých informací nejspíš významně přispěla, je podle serveru iDNES.cz Matouš Bulíř, který odcestoval na Ukrajinu a poté natáčel videa o tom, jaká je na místě situace. V nich měl uvádět řadu pravděpodobných polopravd a nepravdivých informací, za což ho dobrovolníci z Česka, kteří ve válce bojují, zbili. Incident ukazuje video pořízené na místě. Samozvaný zpravodaj se posléze navrátil do vlasti. O dezinformacích a problémech, které se s nimi pojí, pro ŽivotvČesku.cz promluvil digitální marketér Marek Prokop.

Reklama:

Matouš Bulíř je nově výraznou kontroverzní postavou českého internetu. Pochází z Liberce a až do roku 2018 nebyl veřejně nijak známý. Poté ale s dalším komplicem v oblasti bývalého romského pracovního tábora Lety umístil cedule s nenávistnými texty, za což dostal u soudu podmínku.

Bývalý zaměstnanec Vězeňské služby byl o rok dříve ze zaměstnání propuštěn poté, co ve službě poslouchal hudbu z mobilního telefonu, který odmítl po přistižení vydat nadřízeným, za což byl také souzen jako za neuposlechnutí rozkazu, uvedl to portál iDNES.cz.

Reklama:

V roce 2019 poté Matouš Bulíř neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu za nacionalistické hnutí První republika, v současnosti podniká. Prodával například samolepky s českým lvem, které měly sloužit k překrytí znaku EU na značkách SPZ, a to i přesto, že použitím se kupující dopouští přestupku.

Po začátku války na Ukrajině Bulíř, který na svých webových stránkách vystupuje prakticky proti veškerým českým politickým stranám, odcestoval na Ukrajinu, kde natáčel videa, týkající se »skutečné situace ve válce«. V nich mimo jiné prohlásil, že v zemi nejsou prakticky žádné západní zbraně a podobně. A to i navzdory tomu, že se velmi pravděpodobně boje osobně vůbec nezúčastnil.

V publikaci svých videí a názorů, které od něj přejímaly různé proruské dezinformační weby, pokračoval tak dlouho, až s ním došla trpělivost českým dobrovolníkům, bojujícím na ukrajinské straně, kteří jej osobně vyhledali, nejprve se mu snažili popsat skutečnou situaci v boji a poté ho zbili, což dokládá video, které při tom pořídili. Redakce ŽivotvČesku.cz upozorňuje čtenáře, že video obsahuje vulgární výrazy a násilí, proto by jej neměly sledovat osoby do 18 let věku a citlivé povahy.

"Všechny kluky, kteří tam jsou, jeho videa neskutečně dopálila. Několikrát se mu snažili všichni vysvětlit, že lže a že to není pravda. Vůbec se nedivím reakci dalších dobrovolníků, kteří si jej našli a zbili jej," okomentoval situaci pro MF DNES jeden z dobrovolníků, kteří se na místě bojů nachází.

Bez asistence české ambasády poté Matouš Bulíř odcestoval zpět do Česka, kde je momentálně podle svých slov v péči lékařů a chystá se podniknout též právní kroky, což uvedl jeho advokát ve sdělení, které je umístěno na profilu Bulíře na Facebooku.

Radikální řešení českých dobrovolníků přitom není jediným krokem, který byl v podniknut proti dezinformátorům. Internetové sdružení CZ.NIC loni v únoru zablokovalo osm proruských dezinformačních webů, které ale následně v květnu stejného roku odblokovalo. Hlavním cílem opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v online prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat agresi.

Pro ŽivotvČesku.cz o cenzuře dezinformačních kanálů nedávno promluvil Marek Prokop, přední český digitální marketér, který má s problematikou bohaté zkušenosti. "Abych byl upřímný, jsem pro hodně široké pojetí svobody slova a navíc věřím v síťovou neutralitu jako základní princip fungování internetu. Pokud něco porušuje zákon, měl by stát zasáhnout proti tomu, kdo ho porušuje a zabránit mu v tom. Když bude někdo tisknout nezákonné tiskoviny, měl by mu to stát zakázat a ten zákaz vynutit. Neměl by vypnout proud tiskárně, která to tiskne, nebo zavřít ulici, která k té tiskárně vede, což je obdoba blokování webu," vysvětlil svůj postoj s tím, že v případě války ale dokáže pochopit výjimku.

"Na druhou stranu, když ve válce pronikne na vaše území nepřítel a začne lidem něco hučet do hlavy, asi ho zatknete a internujete. Nebo když na vaše území začne nepřítel shazovat letáky s prapagandou, asi to letadlo sestřelíte. Takže ano, v takhle specifické situaci mi přijde »OK« zablokovat web typu Russia Today, protože to je dálková zbraň nepřítele ve válce, nikoli standardní zdroj informací v normální době," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marek Prokop.

Kdo je Marek Prokop:

Narodil se 19. června 1965. Je přední český konzultant a odborník na problematiku SEO. Vydal několik knih pro webdesignery. Od roku 1990 vede společnost PROKOP software, která se zabývá internetovým marketingem. Dříve působil v týmu pod značkou Dobrý Web. V roce 2002 založil a tři roky moderoval odbornou konferenci, která je věnována SEO. V létě roku 2005 opustil Dobrý Web a společně s několika dalšími kolegy založil věhlasnou marketingovou firmu H1.cz. Během své kariéry dokázal »probudit« a v on-line trhu »ukotvit« několik významných firem, které dnes mají mimořádné finanční obraty.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: