Chlapec v kómatu byl po verdiktu soudu odpojen od přístrojů a zemřel. Rodina ale byla proti

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 7. 8. 2022

Dvanáctiletý britský chlapec, který ležel od dubna v nemocnici v kómatu, dnes zemřel. Stalo se tak poté, co rodiče Archieho Battersbeeho neuspěli v právní bitvě ohledně další lékařské péče a chlapec byl odpojen od přístrojů udržujících ho při životě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na rodinu zemřelého.

Matka našla chlapce začátkem dubna doma v bezvědomí, v kómatu pak ležel týdny v londýnské nemocnici Whitechapel. Lékaři chtěli provést test mozkových funkcí, aby s jistotou určili, zda u chlapce nastala mozková smrt, rodiče to však nedovolili, což odstartovalo sérii soudních slyšení.

Koncem května soud určil, že lékaři vyšetření magnetickou rezonancí smějí provést. Prokázalo se při něm, že mozek vykazuje téměř nulovou aktivitu. Lékaři uvedli, že není šance na vyléčení pacienta a že by měl mít právo zemřít. Navrhli proto odpojení od přístrojů.

Rodina ale byla proti, takže spor opět řešily soudy. Konečný verdikt padl koncem července a rodiče neuspěli ani se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V pátek soud zamítl také žádost rodičů, aby jejich syn byl na sklonku života převezen do hospice. Soudkyně v rozsudku uvedla, že podle ní je v nejlepším zájmu dítěte, aby mělo tu nejlepší péči, a převoz do hospice by podle ní byl příliš riskantní.

Archieho matka Hollie Danceová oznámila, že chlapec zemřel v sobotu ve 12:15 místního času (13:15 SELČ), asi dvě hodiny poté, co nemocnice začala ukončovat jeho léčbu. "Jsem ta nejhrdější matka na světě. Byl to krásný chlapec a bojoval až do úplného konce," řekla Danceová novinářům před nemocnicí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.