ČHMÚ vydal výstrahu kvůli extrémnímu nebezpečí povodní. Dagmar Honsová upřesnila, kdy dojde ke zlomu

Profimedia
Přívalové deště – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 18. 7. 2021

Počasí o víkendu přineslo opět silné bouřky a především extrémní srážkové úhrny, které stojí za dramatickým povodňovým stavem v některých částech republiky. Meteorologové varovali před vážným nebezpečím, výstraha má trvat ještě během dopoledních hodin. "Je kvůli vydatným extrémním srážkovým úhrnům, které spadly. Ovlivňovala nás také výšková tlaková níže, která měla svůj střed nad Jaderským mořem – byla spojena s velkou oblačností, kde vypadávaly jak vydatné srážky, tak se opět tvořily také bouře,“ řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal další výstrahu s ohledem na zhoršující se situaci kvůli vydatnému dešti. Hladiny řek a vodních toků v Česku stoupají, přičemž nejhorší je to v části Ústeckého kraje – České Lípě, Rumburku a Varnsdorfu a v Plzeňském kraji, konkrétně v Sušici. V těchto místech platí už extrémní stupeň nebezpečí, který by měl trvat do 11 hodin dopoledne.

Vysoký stupeň nebezpečí je v platnosti v souvislosti s výskytem bouřek – platí pro část Zlínského kraje, Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj.

"Výstraha je kvůli vydatným extrémním srážkovým úhrnům, které spadly. Ovlivňovala nás výšková tlaková níže, která měla svůj střed nad Jaderským mořem – byla spojena s velkou oblačností, kde vypadávaly jak vydatné srážky, tak se opět tvořily také bouře. Srážkové úhrny byly místy extrémní. Například v Bedřichově za včerejší den spadlo 100 milimetrů srážek a na stanici Lobendava dokonce 118 milimetrů srážek, což je ve Šluknovském výběžku," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Vzhledem k tomu, že na území Česka prší od poslední červnové dekády, setkáváme se s vydatnými srážkami hlavně pořád v těch bouřkách, tak je půda nasycená a není schopna pojmout tak obrovské množství vody," vysvětlila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že po víkendu dojde ke změně.

V posledních týdnech přineslo počasí výskyt silných bouřek, povodní a na konci června dokonce zasáhlo jižní Moravu tornádo. Také vysoké teploty šplhající přes 35 °C způsobily řadu problémů. Po víkendu by však měl zavládnout klid v souvislosti s nebezpečnými výkyvy, ale i teploty by se měly držet na příjemných letních hodnotách. "Vypadá to, že nás čeká konečně klidný týden, kdy nás bude ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu, takže by měla převládat malá oblačnos a sestupné proudy. Žádné bouřky nebo vydatné srážky tam zatím nejsou," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Příští týden se situace bude výrazně zlepšovat. Bude převážně slunečný," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu