Nový týden přinese konečně normální léto, říká meteoroložka. Upřesnila, kdy přijde znovu tropických 30 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 7. 2021

V posledních týdnech přineslo počasí výskyt silných bouřek, povodní a na konci června dokonce zasáhlo jižní Moravu tornádo. Také vysoké teploty šplhající přes 35 °C způsobily řadu problémů. Po víkendu by však měl zavládnout klid v souvislosti s nebezpečnými výkyvy, ale i teploty by se měly držet na příjemných letních hodnotách. "Vypadá to, že nás čeká konečně klidný týden, kdy nás bude ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu, takže by měla převládat malá oblačnos a sestupné proudy. Žádné bouřky nebo vydatné srážky tam zatím nejsou," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Česko má za sebou tropické dny, které byly také důvodem silných bouřek. Čtvrtý týden letních prázdnin začne konečně s příjemnými teplotami a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) neeviduje ani žádné výstrahy, které jsou platné ještě pro víkend.

"Po neděli nás čeká konečně klidnější charakter počasí, kdy by mělo převládat polojasno. V pondělí bude ještě polojasno až oblačno, místy s dešťovými přeháňkami. Od úterý očekáváme polojasno při přechodně zvětšené oblačnosti – ojediněle s dešťovými přeháňkami. Na začátku týdne k nám bude proudit chladnější vzduch. V pondělí a v úterý se teploty budou šplhat k 26 °C, od středy pak očekáváme v maximech 28 °C. Na konci týdne nám numerické modely slibují až 30 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nový pracovní týden bude konečně normálním létem - s předpokladem, že by zatím nemělo docházet k žádným extrémním výkyvům.

Léto je ideálním obdobím pro výskyt klíšťat, která mohou být příčinou vážných zdravotních problémů. V letošním roce jich je hodně a je důležité dávat pozor a vědět, co dělat v případě podezření na lymeskou boreliózu, kterou mohou způsobit. "Přisátí by mělo být delší, udává se několik hodin až kolem jednoho dne, ale samozřejmě to není stoprocentní. Proto by se klíště mělo co nejrychleji vytáhnout, aby se eliminovala rizika. Lidé si klíště mohou vyndat sami, použít pinzetu a dezinfekci. Nevadí, když tam zůstanou kusadla, protože ta nejsou infekční," objasnila primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF Ostravské univerzity pro ŽivotvČesku.cz.

Česko za sebou má ojediněle tropickou noc, kdy teploty neklesly pod 20 °C. To odpovídá i s...

Předposlední týden měsíce by měl poskytnout počasí vhodné pro širokou škálu aktivit – od koupání, sportu až po houbaření v lese. "Vypadá to, že nás čeká konečně klidný týden, kdy nás bude ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu, takže by měla převládat malá oblačnost, sestupné proudy a žádné bouřky nebo vydatné srážky tam zatím nejsou," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.