Reklama:

Chudoba a drahota očima Ivana Langera: Popsal, jakou chybu Evropy využívá ve svůj prospěch Vladimir Putin. Nesmíme strkat hlavu do zelené oprátky, zdůraznil

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2022

Míra inflace v Evropské unii v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, zatímco v červenci činila 9,8 procenta. Ve své konečné zprávě to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra inflace o dvě desetiny procentního bodu klesla, s hodnotou 17,1 procenta je ale pátá nejvyšší v unii. Přesto se řada domácností dostává do situace, kdy silně pociťuje současnou ekonomickou. Podle redakcí osloveného exministra vnitra a politického komentátora Ivana Langera (55) si Evropa za současnou situaci může sama. Její zrod sahá daleko ještě před únorové datum, kdy na východě Evropy vypukla válka, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Zdražuje prakticky všechno, na co se člověk podívá. V eurozóně inflace vystoupila na 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta, potvrdil Eurostat svůj předběžný údaj zveřejněný před dvěma týdny. Loni v srpnu byla míra inflace výrazně nižší, v eurozóně činila tři procenta, v celé EU pak 3,2 procenta.

Reklama:

Nejnižší inflaci měla v srpnu Francie, a to 6,6 procenta, dále Malta (7,0 procenta) a Finsko (7,9 procenta). Naopak nejvyšší zůstává inflace v trojici pobaltských států - v Estonsku činila 25,2 procenta, v Lotyšsku 21,4 procenta a v Litvě 21,1 procenta.

Evropa tak zažívá ekonomické otřesy, které lidé silně pociťují v rámci toho, že jejich finance ztrácejí na kupní síle. "Evropa si na současný problém zadělala ještě dávno před válkou na Ukrajině nesmyslnou ideologií karbonismu, a tuto fatální chybu Putin velmi mistrně využívá ve svém hybridním pojetí války, protože moderní války se nevedou jen zbraněmi. Vedou se i jinými prostředky, například surovinami. Putin tak využívá slabosti Evropy a já věřím, že Evropa nepodlehne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr vnitra a v současnosti stále člen ODS Ivan Langer.

Výrazně se zvyšují ceny i v Maďarsku, kde míra inflace vystoupila na 18,6 procenta. To je výrazný skok proti červenci, kdy byla na 14,7 procenta. Maďarsko tak odsunulo na pátou příčku Českou republiku, která se v minulých měsících držela na čtvrtém místě.

Ve srovnání s červencem se roční míra inflace ve dvanácti členských zemích EU snížila, ve zbylých patnácti vzrostla. V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly energie, a to podílem 3,95 procentního bodu. Následovaly potraviny, alkohol a tabák (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,33 bodu).

"Musíme být dostatečně chytří a obezřetní a nesmíme hlavu strkat do zelené oprátky, která neznamená nic jiného, než že zaškrcujeme sami sebe, společnost, ekonomiku a svou sílu. Tajně jsem doufal, tajně jsem si přál, že každá katarze má přinést nějaké poučení, že toto přinese poučení bruselské zelené ideologie a pokud si myslíme, že nemůže být hůř, tak může a bude," dodal pro ŽivotvČesku.cz někdejší výrazný a zkušený politik.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: