Chudoba v ČR: Domácí kasička není nejvhodnější strategie spoření, říká ekonom Štěpán Křeček. Popsal, co se děje s takovými penězi

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

Období narůstající inflace nadále trvá, a proto je méně než kdy jindy rozumné si spořit takzvaně do prasátka. Přestože z domácí kasičky lidé vyndají stejné množství peněz, jaké tam vložili, ve výsledku si za něj koupí mnohem méně. "Z finančního úhlu pohledu to není nejvhodnější strategie pro spoření," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a poradil, co s penězi raději dělat.

Nákupy potravin, placení energií a jiné výdaje provětrávají mnohým peněženky výrazněji, než jak byli lidé zvyklí. Přesto si celá řada lidí chce něco málo naspořit a často se uchyluje k házení drobných či bankovek do kasičky. Podle uznávaného ekonoma Štěpána Křečka se tato spořicí strategie nevyplácí, přestože na desetikoruně denně do prasátka nevidí nic špatného.

"Jestliže někteří lidé ale nemají úplně pevnou vůli a nejsou schopni pravidelně každý měsíc posílat nějaké peníze do banky či obchodníkovi s cennými papíry, pak to spoření do kasičky, kdy si tam dají nějaké drobáky, může být možnost, jak si lze našetřit alespoň nějakou částku. Z finančního úhlu pohledu to nicméně není nejvhodnější strategie spoření, a to vzhledem k inflaci," řekl Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Podle informací Českého statistického úřadu meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 1,8 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší především ceny masa, a to o 5,0 %. Růst cen v oddíle stravování a ubytování byl způsoben vyššími cenami stravovacích služeb o 2,9 % a ubytovacích služeb o 3,9 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 3,3 %. Tato data podkládají slova finančního experta o tom, že za peníze z kasičky si člověk po naspoření vytoužené částky koupí méně.

"Problém je, že i když nominálně v tom prasátku bude přesně tolik peněz, kolik do něj vhodíme, tak v reálném vyjádření jsme si toho za ty peníze schopni každý rok koupit méně a méně, protože inflace část těch peněz požere. V reálném vyjádření tak některé peníze z té kasičky zmizí, a proto to moc výhodné není. V době, kdy ty peníze budeme utrácet, si za ně koupíme méně než v době, kdy jsme je do toho prasátka vhazovali," popsal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz nevýhodu domácího spoření.

V dnešní době je možné se obrátit na celou řadu ústavů, kde je možné si zřídit spořicí účet. Případně lze také peníze, ať už s menším či větším rizikem, investovat. Podle slov odborníka v oboru ekonomie lze předpokládat, že jakmile se inflace dostane na 2 %, což je cílem České národní banky, spořicí účty budou pro své majitele ještě výhodnější.

"Existují různé finanční nástroje, které generují nějaké výnosy, nějaký úrok, ty by měly tu inflaci v dlouhodobém horizontu porážet. V tuto chvíli je to obtížné, protože se inflace pohybuje kolem 16 % a investice s přijatelným rizikem nedosahují tak vysokých výnosů, ale po většinu času se inflace drží kolem 2 % a v takové situaci lze snadno najít nástroje i s vyšším zhodnocením. V takové chvíli má spoření výhodu nejen v tom, že si tam odloží peníze do budoucnosti, ale že si za ně pak nakoupí víc než v době, kdy si je odkládal," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz, proč si peníze neodkládat doma.

Leckdo si může myslet, že s penězi na účtu si vystačí a k vyžití mu postačí to, co si měsíčně vydělá. Finanční expert však doporučuje, že stejně jako vyděláváte vy, vydělávat by měly i peníze jako takové. Na účtu je podle něj vhodné si nechávat skutečně jen takový obnos, který budete potřebovat v případě nouze. Se zbylými penězi je pak třeba pracovat tak, aby se vám klidně i několikrát vrátily.

"V České republice se lidé soustředí hlavně na to, jak peníze vydělat prací. Mnohdy si berou přesčasy, pracují i o víkendu a vydělávají peníze čistě tím, že pracují, ale o ty vydělané peníze se pak zapomínají starat. Já bych chtěl říct, že starání se o peníze je stejně důležité jako ta práce samotná, a kdyby se o ně lidé starali, tak je to pro ně další zdroj příjmů. Kromě příjmu ze zaměstnání pak mohou mít i kapitálový příjem, a pakliže budou investovat dlouhodobě, tak ten kapitálový příjem pak ve stáru může být vyšší než příjem ze zaměstnání," dodal finanční expert Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.