Chudoba v ČR: Miroslav Kalousek ukázal, koho nejvíce potápí inflace ke dnu: Řekněme si, co dělá inflace především

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2022

Inflace v České republice řádí jako »smyslů zbavená«. Růst spotřebitelských cen v Česku zrychluje už rok a rozhodně jen tak nepoleví. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta z květnových 16 procent. V posledních třech měsících se drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993. Nejvýrazněji nadále zdražují potraviny a energie, vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Redakci ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61) ohledně toho, koho nejvíce inflace zasahuje a zda je pomoc vlády dostatečná.

Ceny potravin v červnu v ČR meziročně vzrostly o 18 procent, uvedl ČSÚ. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,6 procenta. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedl Český statistický úřad ve své zprávě.

O víkendu proběhla v pražském Trojském zámečku velkolepá svatba. Vdávala se zde Pavla Bobošíková, dcera známé političky Jany Bobošíkové (57). V luxusních prostorách zámku řekla své »ano« podnikateli Martinu Krátkému Katzovi. O svatbě na svém Instagramu pak informovala její organizátorka Světlana Uldrichová, která pro ŽivotvČesku.cz řekla, že k tomu měla od novomanželů souhlas. O tom, že veselka stála miliony, není pochyb. Jen celodenní pronájem zahrady, Císařského sálu a konírny se může podle oficiálního ceníku vyšplhat na statisíce.

Miroslav Kalousek má jasno, kdo v současnosti nejvíce trpí. "Řekněme si, co dělá inflace především. Inflace decimuje především střední třídu, protože jí decimuje úspory. Pokud vláda chce pomoct střední třídě, tak musí inflaci maximálně krotit. Krotit inflaci znamená velkou finanční restrikci, to znamená nerozhazovat peníze, naopak likvidovat nemilosrdně strukturální deficit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr a šéf TOP 09.

Zemní plyn zdražil proti květnu o 5,8 procenta, elektřina o 0,6 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 2,5 procenta a tuhá paliva o 3,1 procenta.

"Pomáhat se může jenom těm nejchudším, z tohoto hlediska si myslím, že pomoc dostatečná je. Vadí mi všechna opatření, která jsou plošná a která jsou zbytečným proinflačním impulsem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek v rámci dotazu, zda vláda pomáhá svým občanům dostatečně.

Inflace děsí Čechy čím dál více a ještě podle všeho bude. Výrazný růst cen způsobuje, že 8...

Je to přesně rok, kdy Sandra Bartošová alias Sanny uzavřela registrované partnerství se svou osudovou láskou Renatou. Účastnice reality show VyVolení se pro ŽivotvČesku.cz tehdy pochlubila snímkem, na němž jsou snubní prsteny ze zlata. "Jsem šťastná, moc jsme si to užily," uvedla k rok trvajícímu »manželství«. Zajímavostí rozhodně je, že sympatická Sanny v době, kdy vstoupila do šmírovací soutěže, vážila děsivých 210 kilogramů. Zhruba před více než třemi lety se jí ale podařilo v boji s ručičkou váhy uspět, shodila totiž přibližně 100 kilogramů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.