Čína a USA ve vyostřené situaci kolem Tchaj-wanu: Primátor Zdeněk Hřib odhadl, zda dojde na vojenský konflikt

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2022

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek prohlásil, že »Spojené státy nemají co napravovat«. Reagoval tak na požadavek Pekingu, aby USA »napravily své chyby«, kterých se podle Číny dopustily návštěvou šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům podle agentury Reuters označil nové čínské sankce proti USA za nezodpovědné a uvedl, že si »přeje, aby se napětí s Pekingem okamžitě zmírnilo«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (41), který přesně před dvěma lety, tedy v srpnu, společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (61) navštívil hlavní město ostrovní země Tchaj-pej a začal tak svou návštěvu Tchaj-wanu, s dotazem, jak současné napětí mezi zmíněnými velmocemi vnímá.

"Jsem rád, že naše návštěva inspirovala pozdější senátní návštěvu. Jsem také rád, že návštěva naší senátní delegace inspirovala následně, a bude ještě inspirovat, další politiky, aby Tchaj-wan navštívili a vyjádřili mu podporu, protože my víme, jaké to je žít za zády se zemí, která si dělá nárok na naše území," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib ohledně současného napětí mezi Čínou a USA.

Čína v pátek oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Kirby uvedl, že »ne všechny komunikační kanály« mezi americkou a čínskou armádou jsou uzavřené a že »komunikace je zásadní«, aby nedošlo ke špatnému odhadnutí situace.

V odpovědi na otázku, zda Peking proti Washingtonu přijme další opatření, odpověděl čínský ministr zahraničí Wang I na páteční tiskové konferenci nejednoznačně: "Peking zaujme jasné stanovisko na základě plánu, který máme, a s ohledem na závažnost situace," řekl.

Podle šéfa Prahy Zdeňka Hřiba by situace neměla zajít tak daleko, že by se obě země dostaly do válečného konfliktu. "Nemyslím si, že by to mělo nějak dále eskalovat. Osobně si myslím, že to je jako u nás (ČR), když Čína hrozila za naši návštěvu Tchaj-wanu. Nakonec z toho bylo, že zrušili objednávku na jedenáct pian, obratem, je koupil někdo jiný. Určitě nejde nic podcenit, na druhou stranu ekonomiky Číny a USA jsou natolik provázané, že konflikt by ani jedné zemi dlouhodobě nepřinesl nic dobrého," dodal pro ŽivotvČesku.cz primátor.

Bílý dům dnes sdělil čínskému velvyslanci, že vojenské aktivity Číny jsou nezodpovědné. USA podle Kirbyho nechtějí situaci dále vyostřovat, budou ale bránit své národní zájmy v regionu a dostojí svým bezpečnostním závazkům.

Ministr Wang dnes USA varoval, že by »neměly vytvářet další problémy a tím pádem větší krizi«. "Dozvěděli jsme se, že USA plánují posílit svoji vojenskou přítomnost v regionu. Doufáme, že všechny strany budou vůči tomu ostražité," řekl ministr.

Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu Pelosiové zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Vojenská cvičení jsou podle Wanga »demonstrací vůle odradit veškeré snahy o tchajwanskou nezávislost«.

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu. Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.