Čína se může stát rozhodující světovou mocností, říká prognostik Miloš Zeman. Už jí podle něj chybí jen dvacet let, má to ale háček

První ženská jednotka speciálních sil zřízená Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou - rok 2013.
První ženská jednotka speciálních sil zřízená Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou – rok 2013.
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2023

Evropu sužuje válka na Ukrajině a s ní stále silné dozvuky ekonomické a energetické krize. USA se potýkají s obřím dluhem. Rusko vrhá vlastní lidskou energii do krutého konfliktu. V dáli číhá Čína, která expanduje například do Afriky. Prognostik a bývalý prezident Miloš Zeman na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz konstatoval, že právě Čína může zamířit do pozice »vládce světa«. Chybí jí už jen »pár« let.

"Pokud bychom extrapolovali růst Číny jak z hlediska růstu počtu obyvatel, tak z hlediska ekonomické výkonnosti, dojdeme k závěru, že v nejbližších dvou desítkách let se Čína stane rozhodující světovou mocností," řekl svůj odhad exprezident pro ŽivotvČesku.cz v pravidelné rubrice Otázka pro Miloše Zemana.

Prognóza má ale háček, aby Čína zamířila do pozice světové jedničky, nesmí zemi potkat některá úskalí. "Nicméně každá extrapolace je zrádná. To, co může dalšímu rozvoji Číny bránit, může být například nedostatek surovinových zdrojů, ale i celá řada dalších faktorů, včetně vnitřního uspořádání," vysvětlila bývalá hlava státu.

V minulosti jako prezident vyvolal Zeman nebývalou bouři hněvu, když prohlásil, že se přijel do Číny učit, jak stabilizovat společnost. Podle bývalého prezidenta ale šlo o fakt, že se Čína stabilizovala po hrůzovládě Mao Ce-tunga, kdy zemřely při mocenských experimentech desítky milionů lidí.

"Domnívám se, že výsledky, kterých Čína v minulosti dosáhla, když překonala jak kulturní revoluci, tak »Velký skok«, jsou úctyhodné, měli bychom si jich vážit. Nezapomeňme také, že Čína je po Německu druhým největším obchodním partnerem České republiky," dodal Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz.

Otázku pro Miloše Zemana můžete položit i vy, a to prostřednictvím e-mailu: [email protected].

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.