Čína varuje před důsledkem pandemie. Svět může zasáhnout potravinová krize

Čína varuje před potravinovou krizí
Čína varuje před potravinovou krizí
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2020

Současná pandemie způsobená koronavirem, která je v celosvětovém měřítku, by mohla vyvolat zkázu v podobě globální potravinové krize. V pondělí o tom promluvil náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.

"Rychle se šířící globální epidemie způsobila velkou nejistotu v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty," uvedl čínský náměstek Jü Kchang-čen.

Podle něj je černý scénář velmi blízko. "Pokud se bude epidemie dál šířit a stupňovat, dopad na mezinárodní obchod s potravinami a na produkci potravin se rozhodně zhorší, což může spustit nové kolo potravinové krize," dodal.

Pandemie a kroky některých zemí k zabezpečení domácího zásobování podle náměstka brání běžnému obchodu a vyvolávají výrazné výkyvy cen.

Číně se krize vyhne

Čínský ministr zemědělství Chan Čchang-fu dnes vyloučil potravinovou krizi v samotné Číně. Podle jeho náměstka má Čína dostatek obilí k uspokojení domácí poptávky, pandemie by však mohla mít vliv na dodávky některých dovážených zemědělských produktů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.