Číňané si vydělávají živými přenosy na internetu, někdy za tvrdých podmínek
I během hluboké noci sedí na mostě ve městě Kuej-lin na jihu Číny asi dvě desítky mladých Číňanů, kteří odsud živě vysílají na internet. V řadách jen pár metrů od sebe posedávají osvíceni stejnými kruhovými lampami, vykládají do mikrofonů či zpívají. Jak napsala agentura AFP, děje se tak každou noc a přítomní doufají, že svými videostreamy přilákají pozornost sledujících na síti Douyin (v přepisu Tou-jin), která je čínskou verzí TikToku. Diváci totiž mohou své oblíbence vysílající na síti i finančně podpořit.
"Živých přenosů odněkud zevnitř je velké množství," říká 27letá Čchiao Ja, která pracuje každou noc od devíti hodin večer do tří hodin ráno. "Pro živé přenosy uvnitř musíte vypadat hezky, abyste přilákali diváky, na to jsem příliš průměrná," dodala. Vysílání zvenku se v zemi více rozšířilo zhruba před rokem a někdy může být i velmi drsné.
Když reportér agentury AFP navštívil tento týden Kuej-lin, tamní teploty se pohybovaly kolem nuly a vysílající lidé byli zabaleni do tlustých dek a někteří si přinesli i malé ohřívače.
"Diváci si mohou myslet, že když jsme venku, nebo i takhle sami pozdě v noci, tak to máme velmi těžké, a tím pádem na nás můžou být milejší," myslí si Čchiao Ja, která si vydělává pouze vysíláním těchto živých přenosů. Živé přenosy na aplikacích, jako je Douyin, který měl v roce 2020 kolem 600 milionů uživatelů, je v Číně oblíbeným způsobem, jak si vydělat peníze.
Jeden z nejznámějších streamerů vysílajících živě, Li Ťia-čchi, známý jako Lipstick King, se stal internetovou celebritou a díky nejrůznějším doporučením a reklamám vydělává miliony dolarů. Ti, kteří posedávají každý večer na mostě v Kuej-linu, se musí zatím spokojit s mnohem nižšími příjmy.
Když má dobrý den, vydělá Čchiao Ja za osm hodin živého přenosu až 600 jüanů (necelé 2000 Kč). Když má špatný den, vydělá jen 10 jüanů (32 korun). Jako většina streamerů vysílajících naživo má podepsanou smlouvu s agenturou, která si bere 10 procent jejích výdělků výměnou za pronájem vybavení a to, že se stará o její profil na sociální síti. Samotná aplikace Douyin si bere dalších 50 procent, takže lidem jako Čchiao Ja zůstane jen 40 procent toho, co si vydělají.
Většina lidí vysílajících v pondělí z čínského mostu byly mladé ženy, jeden z mála mužů měl na sobě oblek chlupaté žáby.
Pro Čang Siao-siao, která se živí tetováním obočí, jsou živé přenosy dalším zdrojem příjmů. Jak říká, pandemie covidu-19 její profesi těžce zasáhla a kosmetické salóny bojují s různými zdravotními omezeními. Začala tak vysílat, aby si alespoň něco vydělala. "Baví mě zpívat a tancovat, tak jsem se rozhodla, že to bude moje druhá práce," uvedla 36letá Číňanka.
Jak dodala, během živého vysílání se někdy setkává s pobouřenými reakcemi kolemjdoucích. "Někteří se na nás dívají povýšeně a ptají se: Proč si nenajdete normální práci?" řekla. "Tak si pro vysílání vybíráme místa, která jsou daleko od lidí, abychom nikoho nerušili a bylo to tam bezpečné," dodala.
Navzdory možným rizikům se mladí Číňané, jako je Čchiao Ja, k živým přenosům neustále vracejí. Výdělky jsou totiž lákavé. "Jednou, když jsem živě vysílala v noci, ve 2:20 kolem mě prošel muž, kterého to velmi dojalo," uvedla Číňanka. Anonymní dárce jí dal 3000 jüanů (přes 9600 Kč). "Byla jsem tak šťastná, že jsem šla ten večer domů dřív," dodala.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.