Internetové nákupy se během pandemie rozmohly. Mluvčí ČOI řekl, jak poznat pochybný obchod a nenapálit se

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Především v období lockdownu, kdy nebylo možné si v kamenném obchodě koupit téměř nic jiného než potraviny či hygienické potřeby, se rozmohl trend nakupování přes internet. Do prohlížení e-shopů se pustili i lidé, kteří s ním měli jen minimum či žádné zkušenosti. Na nákup online pak mnozí doplatili. Mít přehled není ani dnes jednoduché, ale pochybný internetový obchod lze poznat. "Je potřeba se především vyhnout stránkám anonymním, které nemají uvedené kontaktní údaje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Na internetu během lockdownu nakupovali i lidé, kteří se v online prostředí nevyznají tak, jak by si přáli. Na nákup ze zdánlivě důvěryhodného e-shopu s pěkným zbožím pak doplatili, například zaplatili zboží dopředu a žádné jim nepřišlo, objednaný produkt přišel v mizerné kvalitě, nebo například v balíčku našli něco úplně jiného, než co si objednali.

Odhalit pochybný obchod, ze kterého se nic objednávat nevyplatí, může být pro běžného uživatele internetu často složité. Česká obchodní inspekce proto prostřednictvím mluvčího Jiřího Fröhlicha poskytla návod, jak takový e-shop poznat a popsala, podle jakých znaků poznáte, že se nákupu na takovém webu máte nyní i do budoucna vyvarovat.

"Je potřeba se především vyhnout stránkám anonymním, které nemají uvedené kontaktní údaje. Doporučujeme pozorně si pročíst obchodní podmínky. Jakmile kontakt nenajdete ani tam, je vhodné se takovému obchodníkovi vyhnout. Řada rizikových e-shopů, na které upozorňujeme, stále aktivně cílí svojí nabídkou na seniory a další zranitelné či důvěřivé skupiny občanů. Ti jsou pak také zklamáni, když po zaplacení na těchto stránkách neobdrží objednaný produkt nebo službu. Pozor i na stránky nabízející extrémně levné zboží," uvedl Jiří Fröhlich pro ŽivotvČesku.cz.

Česká obchodní inspekce varuje i před nákupem údajné zázračných výrobků. "Dalším znakem jsou pak až zázračné výrobky, které údajně nikdo jiný nemá, například proti cukrovce, stárnutí, úspoře elektrické energie nebo proti údajným negativním účinkům 5G sítí. Takové výrobky nabízejí často provozovatelé webů, u kterých kontakt nenajdete, nebo mají sídlo v Panamě či jinde ve světě, kde se budete jen velmi těžko domáhat svých práv," upřesnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních letech se objevují také jakési zdravotnické portály, které však nejsou tím, za co se vydávají. "Jejich tvůrci se jen snaží vyvolat v návštěvnících stránek pocit, že právě narazili na jedinečný web, který jim jako jediný přináší unikátní možnost zvítězit například nad cukrovkou, bolestmi či obezitou. Produkty zde často nabízejí údajně i konkrétní lékaři či vědci, kteří jsou však smyšlení," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ČOI.

Tím zcela nejdůležitějším prvkem, který by měl zákazníka upozornit na možné pochybné jednání ze strany e-shopu, je nemožnost objednat zboží například na dobírku. "Důležitým spojujícím prvkem rizikových webů je i požadavek platby předem. Stále je v Česku nejoblíbenější platba při vyzvednutí, nebo dobírka. Když už platíte předem, plaťte kartou nebo jinými online prostředky s garancí od zprostředkovatele platby, peníze lze v případě problémů snadněji získat zpět," dodal Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.