Čistit zuby před snídaní, či po snídani: Na věčnou otázku má odpověď Roman Šmucler a přidal nečekané varování

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Pokud někdo v České republice opravdu rozumí zubům a péči o ně, tak je to prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52). Redakce ŽivotvČesku.cz mu položila otázku, zda je zuby vhodné čistit před snídaní, nebo je to lepší až po snídani. "Při čištění zubů platí, že je to lepší udělat jednou opravdu pořádně, než dvakrát špatně," řekl uznávaný stomatolog.

Při otázce, zda je lepší zuby čistit už před snídaní, či až po snídani, Roman Šmucler zmínil hlavně varování, o kterém mnozí lidé netuší. Pití citrusových džusů a následné čištění zubů nese výrazné riziko.

"Hodně záleží na tom, co lidé snídají. Jsou totiž jídla, která lehce naleptávají sklovinu, třeba pomerančové a citronové džusy. Půl hodiny až hodinu po konzumaci takového džusu si zuby čistit nesmíte. Takže pokud si takový džus dáte, tak byste měli čekat hodinu, než si zuby vyčistíte a pak teprve vyrazit do práce," vysvětlil stomatolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v podstatě oba dva způsoby jsou vhodné - čistit zuby před i po snídani je možné.

"Logické by bylo si zuby čistit až po snídani, aby byly i po snídani vyčištěné, ale také záleží na tom, zda budete ráno někoho líbat. Můj malý syn ráno vstane z postele a první, co udělá, že si jde vyčistit zuby, aby měl voňavý dech a pak si je vyčistí ještě jednou po snídani," dodal Roman Šmucler s tím, že jsou lidé, kteří si zuby čistí po každém jídle či cigaretě. Podle prezidenta České stomatologické komory nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Když si člověk zuby vyčistí jednou denně, ale opravdu pořádně, nad bakteriemi by měl zvítězit.

"Dříve se říkalo, že dvě minuty jsou zásadní, ale záleží také na technice čistění zubů. Já sám si za dvě minuty zuby vyčistit nedokážu, trvá mi to déle. Kdo používá elektrický kartáček, tak to stihne dříve, klasickým kartáčkem to trvá déle. Důležité je alespoň jednou denně zuby vyčistit opravdu pořádně, jednou denně tomu opravdu věnovat čas. Když máte čas, tak si zuby půl hodiny po vyčistění zkontrolujte, zda po pohybu jazykem nejsou zase takové jakoby »chlupaté«, to je pak potřeba dočistit. Není nutné si zuby čistit několikrát denně, je ale nutné to jednou denně udělat opravdu pořádně, protože ty nebezpečné bakterie se začnou množit po 24 hodinách. Platí tedy, že lepší jednou pořádně než dvakrát špatně," doplnil uznávaný stomatolog k problému, který by měl řešit každý člověk, který dbá o ústní hygienu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.