Co se stane ve společnosti, až na vakcínu zemře první člověk? Bezpečnostní expert odhalil opravdový problém

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 12. 2020

Celý svět se upíná k vakcíně, která by měla pomoci v boji s koronavirem. Velká Británie již schválila vakcínu a začala ji aplikovat prvním seniorům. Aktuálně ostatní země čekají, až budou smět zahájit rovněž proočkovanost populace. Očkování proti koronaviru, které se plánuje na příští rok, má ale řadu odpůrců. V současnosti je realita taková, že očkovat se chce nechat přibližně 40 procent Čechů. Nastává ale také otázka, co se stane, pokud někdo zemře v souvislosti s podáním vakcíny. "Mohlo by to znamenat problém," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Británie je první zemí na světě, která se pustila do plošného očkování svých obyvatel. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTec v Británii schválili minulou středu. Prvním člověkem, který vakcínu obdržel, byla 90letá Margaret Keenanová ze Severního Irska. Ta byla na řadě přímo před 81letým Shakespearem. V Česku se netrpělivě také očekávají první dávky, které mají být silnou zbraní v potlačení epidemie koronavirové infekce. Pokud by ale došlo v souvislosti s očkováním k tomu, že by někdo na vakcínu zemřel, nebo snad dokonce více lidí třeba na vedlejší účinky, mohlo by to představovat obecně problém.

"Ve společnosti, která je silně zaměřená proti vakcíně v porovnání s ostatními státy, o kterých máme nějaké údaje, to procento lidí, kteří se chtějí nechat očkovat, je rozhodně menší a takto by to mohlo apriori znamenat problém. Záleželo by na tom, zda vakcína by byla podána člověku, který ji dostat neměl z nějakých důvodů, tak je asi fakt, že ti, kteří jsou proti vakcinaci, by toto mohli zneužít. Umím si představit záplavu různých zpráv, které by běhaly na sociálních sítích. Dokáži si představit, že to by bylo něco, co by celému plánu ministerstva zdravotnictví vakcinovat 60 až 70 procent populace příliš výrazně nepomohlo. Záleželo by na tom, jak starý by ten člověk byl, zda by měl skryté choroby, také třeba, jestli měl covid-19 a nešel na test, těžko říct. Je vidět, že ani začínající vakcinace není úplně bezproblémová. A Britové říkají, že druhou dávku nedají už těm, kteří mají nějaké nepříznivé reakce a dokonce se snižuje odhad její účinnosti," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který je k očkování zdrženlivější a dokonce uvedl, že spíše preferuje zdravý životní styl než vakcínu vyrobenou v poměrně krátké době.

"Problém je celkově ten, že kdyby nebyl problém s covidem a nebyl umocněn panikou politiků, tak by nikdo nedal souhlas s aktivováním vakcinace v tak krátké době. V Česku je poměrně silný monopol na názor ohledně vakcíny a pan ministr Blatný a Kubek a další mají prostě svou jedinou pravdu a lidé, kteří říkají něco jiného, tak jsou dokonce v nějakých tabulkách vedeni jako dezinformátoři. A tito lidé si neuvědomují, že sami sobě podkopávají nohy a čpí z toho strašná provakcinace a řekněme si narovinu, lidé nejsou zase až tak hloupí a vnímají, že farmaceutické firmy z toho mají zisky, které z toho plynou. Myslím si, že kdyby to politici hráli trochu rozumně, tak de facto nebudou podporovat to, že se k tomu lidé staví, jak se staví. Přeci nikdo nemusí být žádný velký odborník na to, aby mu došlo, že když je vakcína vyrobena takto rychle, tak to nemůže být vše ohledně její stoprocentní bezpečnosti garantováno. To je podobné, jakože říkají, jaké bude mít covid dlouhodobé následky, když to v tuto chvíli nejde ani logicky pořádně zjistit," dodal Andor Šándor pro Život v Česku svůj názor na to, proč u mnoha lidí je vakcína velmi nepopulární.

V prvním čtvrtletí by mělo Česko dostat očkovací látky asi pro 1,1 milionu lidí. Vláda ve schválené očkovací strategii rozhodla, že první budou očkováni lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami.

Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.