Co vám tají prodejci nových bytů a domů. Známý český makléř prozradil, jak se dá na jejich koupi v současnosti ušetřit

Autor: Tomáš Kučera |
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2022

V rámci současného realitního trhu v ČR je velmi diskutované téma, zda se ekonimická krize dotkne i cen developerských projektů. Podle makléře Tomáše Kučery ano. "Osobně sázím své boty, že i developerské projekty zlevní," uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Dále popsal, co by lidé, kteří koupi nové nemovitosti zvažují, měli udělat, aby ušetřili.

Realitní krize je tu, a její důsledky se plnohodnotně projeví až za několik měsíců. Praktický dopad má ale už nyní. A mnohým se vyčkávání v tuto chvíli může vyplatit. Zejména pokud jde o developerské projekty - tedy nové nemovitosti.

"Samozřejmě, že teď slyšíme od všech developerů, že ceny snižovat nebudou. Už jste ale někdy slyšeli od developera, abyste teď nekupovali, že za tři měsíce zlevní, protože bude muset? Jak jsem řekl už v roce 2018, realitní krize je periodicky se opakující jev a nevyhne se mu až na výjimky v podstatě žádný segment. A pokud developeři neoznámí plošné snížení cen u projektu, stane se najednou například, že dostanete kuchyňskou linku zdarma, dvě parkovací stání za cenu jednoho, vyšší standard za cenu nižšího a podobně. Je to tedy v důsledku sleva, která se ale navenek jako sleva netváří," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený realitní expert.

Kromě vysokých cen energií a inflace obecně se do obav Čechů promítají také zvyšující se úrokové sazby u hypoték. Řada lidí, kterým končí fixace, si tak výrazně připlatí. Někteří to řeší tím, že nemovitost prodají a zamíří do podnájmu. Právě to je jeden z důvodů, proč začínají ceny nemovitostí klesat. To v konečném důsledku má vliv i na prodej developerských projektů, o které je v současnosti nižší zájem.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.