Reklama:

Covid může přinést novou spravedlivou společnost. Říkám jí Humanity 21, zdůraznil Karel Janeček

Podnikatel Karel Janeček
Podnikatel Karel Janeček
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Podnikatel, matematik a miliardář Karel Janeček (48) se snaží svět vnímat a vidět v širších souvislostech. Pro ŽivotvČesku,cz se podíval na koronavirovou epidemii přes »pozitivní brýle« a zaměřil se na to, co nás více než rok a půl s virem naučil. "Pandemie nám otevřela dveře k pokroku a objevování nových věcí. Řada firem a institucí se během pár dnů dokázala přesunout do on-line světa a našla originální cesty, jak se poprat s faktem, že se lidé nemohou potkávat," uvedl vlivný byznysmen pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane Janečku, vy se od začátku epidemie snažíte na koronavirus dívat jako na šanci, aby lidstvo prošlo globální změnou. Můžete vaši ideu popsat blíže?

Reklama:

Covid nám toho mnoho vzal, některým z nás i to nejcennější, co v životě máme. Uvědomuji si smutek a neštěstí mnohých, kteří přišli o své blízké. Přes všechno utrpení, které s covidem přišlo, vidím, že covid může být pro naši civilizaci příležitostí a šancí ke změnám. Věřím, že »biologická rozbuška« jménem koronavirus nastartuje skokovou změnu, o které již mnoho let mluvím. Covid byl milníkem v myšlení lidstva a ukázal mnohým z nás cestu k nové společnosti 21. století fungující na bázi hodnot, vzájemném respektu a spolupráci. Společnosti, která je spravedlivá a svobodná, kde každý má naplněny základní životní potřeby, kde lidé jednají zodpovědně, uvědoměle a lidsky, konstruktivně řeší problémy, jsou kreativní a starají se o vznešený odkaz minulosti. Společnost, kterou já nazývám Humanity 21.

Mluvíte o společnosti, kde by se lidé k sobě měli chovat uvědoměle a lidsky. Je pravda, že zejména při první vlně byla mezi českou veřejností opravdu velká porce solidarity...

Ano, naučili jsme se pomáhat jeden druhému. V naší zemi se při první vlně zvedla vlna solidarity napříč generacemi a politickým spektrem. Lidé dobrovolně pomáhali druhým, šili roušky, chodili ohroženým nakupovat a přemýšleli, jak by mohli pomoci. Koronavirus nám jasněji umožnil vnímat naše společné lidství a připomněl nám, že mnohé rozdíly, kvůli kterým jsme byli rozdělení, jsou až malicherné. Do popředí vystoupily hodnoty zodpovědnosti, spolupráce, přátelství a lásky a byli jsme k sobě více ohleduplní. Zdravotnické systémy, až na z globálního pohledu výjimky, situaci zvládly, díky »naduvěřitelnému« a obdivuhodnému úsilí zdravotníků a společnost fungovala i přes pandemii díky dobré vůli a spolupráci nás všech. Pozastavení některých částí ekonomiky téměř okamžitě zlepšilo životní prostředí všude ve světě a naše planeta si vydechla.

Mnoho lidí říká, že covid jim dal příležitost se zastavit a uvědomit si, co je v životě lidském opravdu důležité. Jak to vidíte vy?

Připomněli jsme si, co je pro nás v životě opravdu důležité. Díky tomu, že se společnost zastavila, a mohli jsme se dostat z té setrvačnosti ve které jsme jako civilizace žili, uvědomili jsme si, jak důležitý je pro nás čas strávený s dětmi, s rodinou, s přáteli. Mohli jsme nahlédnout do svého nitra a hlouběji si uvědomit smysl života a lidských hodnot, kreativity a lásky. Uvědomili jsme si také, jak důležitá a křehká je svoboda, jak křehké je naše zdraví a možná jsme díky Covidu o sebe začali více pečovat - řada z nás více sportuje, chodí do přírody a našla si více času na odpočinek.

Část filosofů, ekologů, politiků i různých influencerů už před příchodem koronaviru zdůrazňovala, že současný vývoj globální společnosti je neudržitelný a bude třeba se odhodlat k razantním krokům. Nakonec přišel covid a udělal to trochu za nás, že?

Potřebovali jsme šok. Jinak bychom se jako ta žába uvařili v horké vodě. Je velmi pravděpodobné, že bez šokového impulzu a vyvedení lidí mimo komfortní zóny bychom jako civilizace již brzy zkolabovali. To, že náš dosavadní model fungování nebyl udržitelný a vedl ke zkáze, víme z ohromného množství důkazů. Díky covidu se naše šance změnit kurz naší společnosti zásadně zvýšily, uhájíme-li si onu klíčovou hodnotu, která stojí na vrcholu lidských hodnot: Svobodu. Opustili jsme naší komfortní zónu a byli donuceni čelit strachu. Nepatrná, skoro neviditelná posloupnost RNA informace viru nás přivádí k zamyšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité, a připomíná nám, že na této planetě nejsme jediní a všemocní. Situace je vážná, potenciálně až kriticky ohrožující lidskou civilizaci. A to ne kvůli viru, ale primárně kvůli strachu, který je ve skutečnosti ten největší nepřítel. Strach, který pociťuje mnoho z nás, lze zneužít. Najděme v sobě odvahu i sílu svobodně žít a akceptujme rizika s tím spojená. Nutnost čelit strachu a nutnost změn nám umožní procitnout. Destabilizovaný systém si vynucuje změny a tím otevírá i možnost zásadních pozitivních změn.

Plno lidí se vyděsilo z toho, jak je náš svět vlastně »malý« a zranitelný. V čínském městě se objevil virus, který během několika týdnů zcela změnil celý svět...

Uvědomili jsme si vzájemné propojení. I když v současné době to vypadá, že jsme upustili od vznešených myšlenek z první vlny pandemie a znovu se jako společnost rozdělujeme, spousta z nás už dokázala opustit strach a změnila své vnímání společnosti a lidských vztahů. Díky globálnímu propojení jsme si mohli uvědomit naši provázanost a jednotu, a to, že když si vzájemně pomáháme, dokážeme mnohem víc.

Jak covid zasáhl svět byznysu? Podnikatelé najednou zjistili, že plno věcí se dá řešit přes internet, že zaměstnanci mohou pracovat z domu, že konference lze dělat v on-line světě? Máte také pocit, že tato změna je trvalá a lidé budou více času trávit v online prostředí?

Udělali jsme obrovský skok v digitálním světě. Pandemie nám otevřela dveře k pokroku a objevování nových věcí. Řada firem a institucí se během pár dnů dokázala přesunout do on-line světa a našla originální cesty, jak se poprat s faktem, že se lidé nemohou potkávat. Školy, které měly s digitálním pokrokem dlouhodobé problémy, byly donuceny ze dne na den přejít do virtuálního prostředí, a díky obrovskému úsilí učitelů se podařilo dětem dát alespoň on-line výuku, i když ta samozřejmě nenahradí normální výuku a sociální kontakty, které jsme jako společnost dětem odepřeli. V digitálních technologiích jsme se během jediného roku posunuli dál, než za celou dekádu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: