Odhad Romana Prymuly, jak dlouho se budou ještě nosit respirátory. A jak to bude s opatřeními o Vánocích

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Ode posledního červencového dne nemusí nosit respirátor lidé, kteří jej nemohou mít ze zdravotních důvodů. Musí ale pro to mít potvrzení od lékaře. Týkat se to může lidí, kteří i v klidovém stavu trpí dušností. Jsou to například pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Nošení ochrany nosu a úst je nyní nadále nutné například ve veřejných budovách nebo v MHD. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) ale nošení respirátorů bude pro některé lidi nadále trvat i po dobu několika let. Plošně by se ochrana nosu a úst mohla uplatňovat i v závěru roku.

"Já si myslím, že to bude otázka překlopení do nějakého individuálního módu. Takže není vyloučeno, že někteří lidé respirátory budou nosit ještě několik dalších let. Plošná opatření budou mizet tak, jak právě bude narůstat imunita populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů respirátor nosit, mají mít podle ministerstva zdravotnictví nižší stupeň ochrany, jako jsou roušky. Ve výjimečných případech, pokud nemohou nosit ani roušku, je možné, aby neměli nic. Musí to být ale uvedeno v lékařském potvrzení. To, že lékař potvrzení pacientovi vydal, musí podle ministerstva zaznamenat také do lékařské dokumentace, aby to bylo kontrolovatelné.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) již dříve uvedl, že podle odborníků je takových lidí, kteří nemohou nosit žádnou ochranu dýchacích cest, naprosté minimum. Astmatiků by se výjimka z nošení respirátorů týkat neměla. Pokud je pacient s astmatem adekvátně léčen, téměř žádné potíže podle náměstkyně ministra a plicní lékařky Martiny Vašákové nemá a respirátor mu nevadí.

Epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že v závěru roku se ještě respirátory patrně budou uplatňovat. Pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jak by to mohlo být v období Vánoc nejen s ochranou úst a nosu, ale i opatřeními. "Doufám, že se budeme blížit Vánocům klasickým, byť není vyloučeno, že ještě respirátory budeme nosit. Ono se to odvíjí od ochoty obyvatelstva se nechat očkovat, což v poslední době dramaticky klesá, a to může vést k tomu, že některá opatření budou. Pokud by se dostatečně populace proočkovala, tak by řada opatření zmizela," dodal ke své predikci epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.