Covidová realita: Německo otestovalo přes 110 000 dětí. Nakažených nebylo ani procento

Ilustrační snímek - Škola
Ilustrační snímek – Škola
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

Koronavirová situace v Česku přiměla vládu k tomu, aby uzavřela školy a žáci a studenti přešli na formu online výuky z domova. Jenže poté, co takovou situaci zažilo české školství už na jaře při první vlně epidemie koronaviru, se mnozí obávají, že by to mohlo mít vážné následky na kvalitu vzdělání a stabilitu celého školského systému. Zastánci přísných opatření argumentují tím, že nakažené dětí představují velké riziko jako přenašeči, ale v sousedním Německu plošné testování prokázalo výsledky, které silně oponují takovému tvrzení.

Už od začátku epidemie na jaře se mluvilo o tom, že děti jsou velmi často přenašeči koronaviru a především pro lidi s oslabenou imunitou a starší osoby představují nezanedbatelné riziko pro přenos viru. Z obav, že se onemocnění covid-19 šíří ve velkém hlavně na školách, vláda zavedla tvrdá opatření, mezi které patřilo i úplné uzavření škol. Učinila tak přesto, že ostatní země se přes podobně alarmující stav ke stejnému kroku neuchýlily. Online výuka doma má negativní vliv nejen na kvalitu vzdělávání, protože nemůže plně nahradit hodiny odučené ve škole, ale také na vyčerpané rodiče, kteří si leckdy už nevědí rady s tím, jak mají skloubit pracovní povinnosti, domácnost a výuku dětí mimo školu.

Podle mnohých názorů probíhá koronavirus často u dětí bezpříznakově, což zvyšuje riziko šíření nákazy, aniž by si toho byly jakkoli vědomy. Sousední Německo se ale rozhodlo mladší i starší děti, které musely z nějakého důvodu podstoupit lékařskou péči, otestovat a zjistit, kde je pravda. Německý deník Süddeutsche Zeitung přišel s informací, že více jak 110 000 vzorků prokázalo pouze 0,53 % dětí a mladistvých, u kterých se onemocnění covid-19 potvrdilo. "Data ukázala, že detekce protilátek Sars-CoV-2 u dospívajících byla velmi nízká, přinejmenším do podzimních prázdnin. O to pozoruhodnější je, že během tohoto období se počet nakažených v Sasku zdvojnásobil," uvedl Reinhard Berner, vedoucí studie, jak informoval Süddeutsche Zeitung.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí na svém oficiálním webu informaci o tom, že dosavadní data ukazují 8,5 % případů s covidem, kdy pacienti byli mladší 18 let. V současné době bylo evidováno několik ohnisek koronaviru ve školách a školských zařízeních. K posouzení rizik nákazy u dětí a mladistvých však zatím probíhá mnoho studií, které by měly pomoci pochopit to, zda jdou děti skutečně nebezpečnými přenašeči, nebo je panika kolem toho jen nafouknutou bublinou, která nemá důkazy podložené opodstatnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.