ČSÚ varuje před podvodnými výzvami k uhrazení poplatku

Podvodníci opět našli cestu, jak z lidí vymámit finanční prostředky.
Podvodníci opět našli cestu, jak z lidí vymámit finanční prostředky.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Další vlna podvodných výzev zaplavila Česko. Varuje před ní Český statistický úřad. Jde o výzvy k zaplacení údajné registrace firmy v Registru ekonomických subjektů (RES). Tato podvodná výzva je přitom zasílaná i prostřednictvím datových schránek. Předmětná aktivita nemá s Českým statistickým úřadem nic společného a zaslaná písemnost nemá znaky oficiálního dopisu ČSÚ.

ČSÚ spravuje Registr ekonomických subjektů podle § 20 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě a zápis do něj není nikterak zpoplatněn. Aktualizace údajů v registru probíhá na základě administrativních zdrojů. Veškerou komunikaci ČSÚ se subjekty lze ověřit na webových stránkách v aplikaci „Výkazy podle IČO“ (v záložce „Výkazy, sběr dat“). Rovněž v případě, kdy ČSÚ provádí jakékoliv statistické zjišťování, je o něm subjekt vždy předem informován.

Nereagovat na podvodné zprávy

Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem,“ upozorňuje mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Obdobnými případy se od roku 2010 zabýval ČSÚ již několikrát a tématu se rovněž vícekrát věnovala i celostátní média. „Firmy a drobné podnikatele bychom chtěli opětovně upozornit, aby pečlivě sledovali informaci, kdo, co a za kolik jim v zaslaných dopisech vlastně nabízí,“ připomíná Cieslar. (zdroj ČSÚ)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.