Čtvrteční přírůstek případů covidu v Česku byl nejnižší od konce srpna

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Epidemie koronaviru v Česku je nadále na ústupu. Ve čtvrtek klesl počet případů na 672, což bylo o stovku méně než ve středu. Je to zároveň nejnižší čtvrteční přírůstek od konce loňského srpna. Snižuje se také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá v Česku 53 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel. V krajích je to od 21 v Karlovarském po 76 v Moravskoslezském. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Údaje o čtvrtečním počtu podaných očkovacích dávek zatím není na webu aktualizován. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ráno na twitteru uvedl, že byl rekordní. "Včera (ve čtvrtek 20. května) rekordních 95.700 naočkovaných," uvedl. Ve srovnání s daty ministerstva za minulý čtvrtek, kdy počet podaných dávek poprvé překonal 90.000, jde o růst o zhruba 5200.

Počet lidí, kteří od loňského propuknutí epidemie s koronavirem zemřeli, se blíží 30.000. Do čtvrtka jich zemřelo 29.990. Za posledních sedm dnů statistiky evidují méně než 20 mrtvých za den, zatímco v březnu denně umíralo kolem 200 lidí a v dubnu byl průměrný denní počet obětí 84.

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, kleslo proti čtvrtku o šest setin na 0,73. Je to nejnižší údaj za poslední měsíc. Hodnota pod jednou ukazuje na zpomalování šíření, pod jednou je číslo R nepřetržitě od půlky dubna.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Z počtu nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel vycházejí takzvané balíčky, kterými vláda stanovila postupný plán návratu do normálního života. Pokles čísla pod 100 přinesl například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků základních škol, dosažení hranice 75 umožnilo otevření zahrádek restaurací či kulturních představení venku, s poklesem pod 50 mají přijít kulturní akce uvnitř či otevření interiérů restaurací. Vláda se ale balíčky neřídí bezvýhradně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.