Čtvrtek je klidem před bouří. V pátek do ČR vtrhne studená fronta, vztyčila varovný prst meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2022

Extrémně silné bouřky přinesly kromě krupobití a silného větru také vysoké srážkové úhrny - na stanici Ktiš-Tisovka na Českobudějovicku spadlo za středu 91 mm. "Vzhledem k vydatným srážkám došlo k vzestupům hladin řek až na třetí stupeň povodňové aktivity (3. SPA), a to v Jihočeském kraji a v okolí Prahy. Už v pátek bude přes naše území postupovat další studená fronta, na které se budou ojediněle tvořit velmi silné bouřky," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Čtvrtek přinese jak teplotní rozdíly, tak možnost ojedinělých bouřek. "Počasí ale bude v porovnání se středečním a pátečním dnem daleko klidnější. Vlnící se studená fronta se dnes bude nad střední Evropou rozpadat. Dnes bude polojasno až oblačno, během dne ojediněle přeháňky nebo bouřky, a to zejména v horských oblastech. Pocitovou teplotu bude opět zvyšovat vlhkost vzduchu - pohybovat se bude mezi 30 až 36 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Pátek už bude opět ve znamení bouřek, které mohou být ojediněle i velmi silné. Přes Česko bude postupovat další studená fronta.

"Už dopoledne bude v Čechách přibývat oblačnost na oblačno, postupně až zataženo, místy s deštěm, přeháňkami a bouřkami, na východě území bude jasno až polojasno a oblačnost a srážky tam budou přibývat až později odpoledne. Pozor, bouřky mohou být doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 50 mm, krupobitím a nárazy větru o rychlosti kolem 70 km/h. Vzhledem k nasycení půdy vodou může docházet k přechodným rychlým vzestupům hladin menších toků a potoků. Teploty budou hodně rozdílné - na západě 20 °C, na východě území až 35 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.