Čtvrtina Čechů podle lékařů trpí obezitou a další pak nadváhou. Jak jde na 100 procent zhubnout, odhalila Kateřina Cajthamlová

Kateřina Cajthamlová
Kateřina Cajthamlová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 3. 2022

Čtvrtina Čechů podle lékařů trpí obezitou a další čtvrtina populace má nadváhu. Pandemie covidu-19 situaci ještě zhoršila, například jedenáctileté děti za dobu pandemie přibraly v průměru o jedno kilo, dospělí v průměru tři až devět kilogramů. Většina lidí se snaží hubnout bez profesionální pomoci a opakovaně. Neúspěšně. Uznávaná internistka, spoluautorka odborných knih o hubnutí a také osobnost dodnes populárních televizních pořadů Kateřina Cajthamlová (58) řekla, co je základem efektivního hubnutí a také to, co patří mezi nejhorší zlozvyky vedoucí k tomu, že jdou kila nahoru.

"Obezita je významným rizikovým faktorem pro vznik dalších onemocnění. Obézní mají například dvou až trojnásobně vyšší riziko vzniku cukrovky druhého typu. Podobně hrozí i vznik kardiovaskulárních komplikací. Obezita také zvyšuje riziko úmrtí. U obezity prvního stupně je riziko úmrtí zvýšeno 1,4násobně, u těžké obezity pak trojnásobně," uvedl přednosta Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Martin Haluzík.

Nejčastěji se nadváha a obezita definuje podle takzvaného Body Mass Indexu (BMI), který se vypočítává z výšky a váhy s přihlédnutím ke věku a pohlaví. Podle informací na webu IKEM je normální váha BMI mezi 18,5 a 24,9, nadváha do 29,9, obezita prvního stupně do 34,9 a druhého stupně do 39,9. Například žena vysoká 170 centimetrů by měla normálně vážit do 72 kilogramů a muž vysoký 185 centimetrů necelých 86 kilogramů. Odborníci ale upozorňují, že BMI není absolutní pravidlo, neplatí například u sportovců.

Se svojí váhou je spokojená jen zhruba pětina Čechů, hubnout se většinou pokoušejí opakovaně a bez profesionální pomoci. Zhruba 60 procent lidí se k tomu podle průzkumu agentury Behavio chystá nebo se pokoušelo v posledních třech letech. Lékaři ale upozorňují, že obezita je nemoc a jako k takové je k ní třeba přistupovat. Jak stoprocentně jde zhubnout, pro ŽivotvČesku.cz uvedla lékařka, kterou si lidé pamatují z řady pořadů o hubnutí.

"Základem efektivního hubnutí je návštěva lékaře, který zjistí, proč člověk přibral. Bez toho to zkrátka nejde, protože lidé mají různé zdravotní problémy – někdo je diabetik, někdo je hormonálně postižen, někdo se vůbec nehýbe a další má zase stresy. Důvodů přibírání je opravdu nespočet. Jedinou obecnou radou pro každého je to, aby navštívil svého lékaře a z rozborů krve se zjistil pravý důvod navyšování hmotnosti," uvedla lékařka Kateřina Cajthamlová pro ŽivotvČesku.cz.

Snižování váhy pomáhá například také pacientům s kardiovaskulárními potížemi. IKEM v tiskové zprávě informoval o studii, v níž se pacientům tamní odborníci snaží pomoci s hubnutím pacientům s fibrilací síní. Na vzniku této choroby se obezita významně podílí.

Na přibírání se dokáže velmi výrazně podepsat kromě stravy a nedostatku pohybu také konzumace alkoholu, který je nebezpečný nejen z hlediska vytváření tukových zásob, ale negativní vliv má mimo jiné také na jeden z důležitých orgánů v těle.

"Alkohol je toxin, který vede k tomu, že tělo shromažďuje tuk a ještě navíc poškozuje játra, což je hlavní metabolický orgán," dodala pro ŽivotvČesku.cz renomovaná internistka Kateřina Cajthamlová, která pomáhá lidem nejen jako lékařka, ale také jako motivující známá osobnost informující laickou veřejnost o důležitých tématech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.