Dagmar Honsová: Počasí přinese vydatné srážky, teplotní rozdíly a nárazy větru do 90 km/h. Na horách se objeví 10 cm sněhu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2021

První listopadový týden meteorologům ohledně předpovědi počasí vychází do puntíku. A jak to vypadá, do konce týdne se na tom s největší pravděpodobností nic měnit nebude. Aktuálně se Česká republika dělí na dvě teplotně rozdílné části a celkově počasí ovlivňuje tlaková níže, která místy přinese poměrně vydatné srážky. Meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že klidnější charakter počasí lze očekávat až s koncem týdne.

Podzimní počasí začátku nového měsíce zatím neznamenalo žádné extrémní výkyvy. Podle Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou v platnosti žádné výstrahy, ale nárazy větru budou v některých místech podle tzv. Beaufortovy stupnice rychlosti větru na 10. stupni, což znamená plný vichr, který může lámat větve a vyvracet stromy. Navíc bude především čtvrtek bohatý na dešťové srážky.

"Už během středečního večera počasí u nás začala ovlivňovat tlaková níže, která během čtvrtečního dne postupuje přes naše území nad Polsko. Přinese místy vydatné srážky, na vrcholky Krušných hor a Šumavy do pátečního rána až 10 cm mokrého sněhu, velké teplotní rozdíly a do hor silný vítr s nárazy o rychlosti až 90 km/h. Srážky budou od jihu ustávat během dnešního odpoledne," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že teplotní rozdíly panují od samého rána.

"Na Karlovarsku bylo v 5 hodin nejčastěji do 5 °C, odpoledne se bude dokonce i mírně ochlazovat, v Brně ráno 11,8 °C, odpoledne bude až 14 °C. Na východě území ale bude pocitovou teplotu snižovat čerstvý jihovýchodní vítr s nárazy o rychlosti až 70 km/h. Ještě silněji bude vítr foukat v horských oblastech. Na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd vítr dosáhne v nárazech rychlosti až kolem 90 km/h. Slábnout bude během čtvrtečního večera. Už v pátek se sem začne nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu, takže konec týdne slibuje klidnější charakter počasí. Zpočátku dne očekáváme velkou oblačnost, na západě místy přeháňky, na horách i sněhové. Postupně bude oblačno až polojasno. Ranní teploty budou klesat na 5 až 1 °C, odpolední teploty pak vystoupí na 6 až 10 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz, jak to bude vypadat v závěru pracovního týdne.

První den víkendu se ponese v duchu mlhavého počasí a nízké oblačnosti. "Během dne bude místy polojasno. Ranní teploty budou klesat na 3 až -1 °C, při vyjasnění až na -4 °C. Odpolední teploty vystoupí při slunečné obloze na 6 až 10 °C, ale při mlze bude chladněji. V neděli bude zpočátku dne zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, místy polojasno. Během odpoledne bude, zejména na severu území, docházet k přibývání oblačnosti a právě na severu území se místy odpoledne vyskytnou přeháňky, na vrcholcích hor mohou být i sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 3 až -1 °C, ty odpolední se vyšplhají na 7 až 11 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.