Další mimořádnost, to je to nejhorší, co by nás mohlo potkat, říká ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2023

Tři pětiny Čechů mají obavy z toho, že se jejich výdaje budou kvůli inflaci v příštích třech měsících dál zvyšovat. Počet lidí, kteří se obávají vysoké inflace, se ale proti minulosti snížil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky má redakce k dispozici. Průzkum také ukázal, že pětina českých domácností nemá finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů nebo ztráty příjmů. Pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím, co by letos českým domácnostem mohlo nadělat vrásky na čele, promluvil oslovený ekonom Petr Studnička.

"To nejhorší, co by nás v letošním roce mohlo potkat, je, že by došlo k další mimořádnosti. To znamená, že po covidu, válce by přišlo něco neočekávaného, což by mohlo s ekonomikou hodně zatřást. Jinak věřme, že se situace bude zlepšovat," uvedl v úvodu zkušený a uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud jde pak o průzkum, podle něj se 59 procent Čechů obává růstu výdajů v nadcházejících třech měsících. "To je však o šest procentních bodů méně než před třemi měsíci a nejméně od listopadu 2021, což může být signál vracející se spotřebitelské důvěry," upozornili autoři průzkumu ve své zprávě.

Inflace v Česku v prosinci zpomalila na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta. Za celý loňský rok dosáhla v průměru 15,1 procenta, což byla druhá nejvyšší hodnota od vzniku Česka. Letos odborníci očekávají v lednu zrychlení tempa růstu cen, v dalších měsících ale postupné zpomalování. Ve druhé polovině roku by podle nich inflace měla klesnout pod deset procent.

"Pokud by válka neskončila, tak je potřeba si uvědomit, že ceny energií máme zastropované na celý rok, je ale vidět turbulence na trhu s energiemi, takže to bude trvat. U pohonných se situace zlepšila, co lze očekávat, snad už by mělo dojít ke zpomalení růstu cen, to znamená, že inflace by měla začít skutečně klesat," upřesnil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

"Pokud by se inflace opět dostala do vyšších hodnot, tak by musela nastat nějaká mimořádná situace. Když vezmeme, co běžného člověka ovlivňuje, tak jsou to ceny potravin, bydlení, ceny pohonných hmot. V tuto chvíli jsou to faktory, kde čekáme zklidnění, ale je potřeba s dozvuky počítat, což vidíme třeba na hypotečních úvěrech, kde je sazba poměrně dost vysoká. Jinými slovy je oproti tomu, kdy zájem o hypotéky klesá, zvýšený zájem o nájemní bydlení," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Podle statistických informací v posledních měsících nejrychleji rostou ceny potravin. Průzkum Ipsos ukázal, že v této oblasti jsou také obavy domácností nejvyšší. Dalšího zdražování potravin se obává 91 procent dotázaných, 89 procent se obává růstu nákladů na bydlení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.