Dalších 5 podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti covidu. Úřad už eviduje 6 847 hlášení nežádoucích účinků

Očkování - ilustrační snímek
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2021

Epidemii v Česku má podle odborníků i vlády dostat pod kontrolu očkování, které mnozí považují za hlavní nástroj pro boj s koronavirem. Ale vakcíny mohou mít jako každý jiný lék nežádoucí účinky, které shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Týdně aktualizuje informace o tom, kolik lidí nahlásilo reakce na podání vakcín a jaké zdravotní obtíže někteří očkovaní zaznamenali.

Už téměř sedm měsíců probíhá v Česku očkování proti onemocnění covid-19, které bylo zahájeno 27. prosince loňského roku. S ním jsou však spojené také nežádoucí účinky, které lidé oznamují Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, jenž je dál řeší. Po týdnu úřad eviduje už 6847 hlášení, což je oproti minulému týdnu o 542 osob více. Nejčastěji jsou hlášeny nežádoucí účinky v kategorii celkových příznaků jako horečka, třesavka, zimnice, únava nebo reakce v místě vpichu – otok, svědění, bolest či zarudnutí. Počet dosáhl 4299 hlášení.

Celkem 1689 osob uvedlo nežádoucí účinky v kategorii neurologických příznaků, mezi které patří bolest hlavy až migréna, narušení chuti, narušení čichu, pocit na omdlení, celková křeč nebo spavost a snížená citlivost. Jen o 101 méně očkovaných zmínilo příznaky svědčící pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí – tedy bolest zad, svalová slabost, omezení hybnosti kloubu, svalové záškuby, zhoršení revmatoidní artritidy či bolest svalů a kloubů.

Nejméně případů hlášení, konkrétně 13, je v kategorii příznaků svědčících pro ovlivnění jater a žlučových cest, kam se řadí například abnormální jaterní funkce. Vzrostl však počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti onemocnění covid-19, hlášení bylo také odesláno do evropské databáze EudraVigilance. Těch SÚKL eviduje už 94, tedy o 5 více oproti minulému týdnu.

"Jakmile je dosaženo dostatečné proočkovanosti a případně tzv. »promořenosti«, potom v populaci zbývá málo jedinců, kteří by potenciálně mohli být infikováni. Virus ztrácí schopnost se dále množit a pokud nakazí někoho z toho zbývajícího malého počtu nechráněných lidí, v okolí jsou samí odolní a virus nikoho dále nenakazí. Infekce se utlumuje, protože virus nemá »hřiště«, na kterém by mohl působit," popsal šíření viru profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.


Aktuální počet vykázaných očkování uvádí data ministerstva zdravotnictví 9 779 969, k nim přibylo za středu 21. července 80 420 lidí. Aktuální počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem se drží na 35 pacientech. Potvrzených případů je za poslední týden na 100 000 obyvatel 14.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.